Krzysiek Borek10.07.2014
Sony Xperia Z2 – recenzja

Xperia Z2, to następca wydanej w poprzednim roku Xperii Z1. Jest, to obecnie flagowiec Sony, jeżeli mieliście do czynienia z Z1, to obsługa Z2 nie będzie trudna. Ja przedstawię Wam, jak wygląda użytkowanie tego urządzenia, na co dzień.

Obecnie pojawiają się plotki, związane z Xperią Z3, jednakże Z2, to także dobre urządzenie, można, by powiedzieć, że niemal idealne. Urządzenie jest dosyć drogie, ale w zamian dostajemy kawał dobrego sprzętu.

Specyfikacja urządzenia

XperiaZ2.onetech.pl

Mamy tutaj do czynienia z 4 rdzeniowym układem Qualcomma, jakim jest Snapdragon 801, taktowanym 2,3GHz na rdzeń, procesor wspomaga 3GB pamięci RAM. Wreszcie Sony poprawiło słabe kąty widzenia, na które narzekali użytkownicy Z1, zrobili, to w dosyć prosty sposób, zastosowali matrycę IPS, zamiast TFT. Sam ekran ma przekątną 5,2” i rozdzielczość FullHD, która jest zupełnie wystarczająca. Urządzenie waży 163g, ale nie jest to aż tak odczuwalne.

Wraz z urządzeniem, otrzymałem:

  • słuchawki (pchełki)
  • ładowarkę
  • kabel USB->micro-USB
  • dokumentacje urządzenia

Podczas 2 tygodniowego testu bateria Xperii zrobiła na mnie wrażenie, podczas dosyć mocnej eksploatacji bateria wytrzymała 1,5 dnia. Jeżeli korzystamy z urządzenia nieco mniej bateria wytrzyma nawet 2-3 dni użytkowania. Urządzenie zbudowane jest, tak jak na telefon z górnej półki przystało. Mamy tutaj dwa głośniki, które znajdują się na froncie urządzenia, nie są może tak dobre , jak w HTC One m8, powodem jest wykorzystanie wodoodpornej membrany. Ogólnie urządzenie jest dobrze zbudowane i można się szybko przyzwyczaić do budowy.

Interfejs użytkownika

SOny1

Urządzenie z momentem dostarczenia miało wgranego Androida 4.4.2 wraz z nakładką graficzną od Sony. Mamy tutaj przyciski funkcyjne i można, by rzec,że działanie systemu wraz z nakładka jest podobne do czystej wersji oprogramowania Google.

Co do wielozadaniowości wygląda, to mniej więcej, tak jak w testowanym ostatnio przeze mnie tablecie ASUSa. Mamy parę aplikacji, które możemy uruchomić na głównym pulpicie, szkoda, tylko że aplikacje, jak Facebook, Gmail, czy inne nie mogą zostać tak uruchomione. Wszystko działa bardzo płynnie, nie zdarzyło się, aby coś się przycięło, itp. Ponadto,wiele osób sięga po telefon z racji oprogramowania, jakie posiada 20.7MPix aparat, szkoda tylko , że chcąc zrobić naprawdę dobre zdjęcia zostajemy z rozdzielczością 8MPix, ze sklepu Google Play możemy pobrać więcej funkcji dla aparatu.

Ciekawymi możliwościami są ustawienia ruchu, dzięki temu przykładając telefon do ucha, podczas gdy ktoś do Nas dzwoni od razu odbierzemy połączenie. Potrząsając urządzeniem będziemy w stanie rozłączyć się lub odrzucić połączenie przychodzące. Dodatkowo, stukając dwukrotnie w wyświetlacz,wybudzamy go.

Wygląd i budowa

XperiaZ2_onetech.pl

Z2 z wyglądu niczym nie różni się od poprzedników z tej serii. Zmianą, natomiast są głośniki stereofoniczne ulokowane z przodu urządzenia. Z prawej strony mamy dostęp do przycisku spustu migawki, przycisku regulacji głośności, portu na karty microSD, a także do przycisku włączenia/uśpienia urządzenia. Z lewej mamy port magnetyczny dla stacji dokującej, które nie otrzymałem z urządzeniem, a także port microUSB i gniazdo na kartę microSIM, szczelnie zamknięte przez zaślepkę. Wymiary Z2, to 146.8 x 73.3 x 8.2 mm, mając stację dokującą, nie musimy otwierać zaślepki, aby ładować urządzenie.

Wyświetlacz

XperiaZ2__onetech.pl

Xperia wyposażona jest w 5,2” wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, napakowany wieloma technologiami, z których korzysta Sony. Mamy tutaj X-Reality, Live Color LED, a sam wyświetlacz nazwany jest Triluminous. Nazwa Triluminous oznacza szeroką gamę kolorów. Decydując się na matrycę IPS, Sony wyeliminowało jedną z poważniejszych wad Z1, która były słabe kąty widzenia, najbardziej zauważalne było, to, jeżeli Z1 leżała np. na stole. W Z2 nie ma tego problemu i niemalże pod każdym kątem wyświetlacz jest czytelny. Poprawiła się także jakość kolorów, która dorównuje LG G2, czy Galaxy S5, a nawet bym powiedział, że jest nieco lepsza. Dzięki ulepszonemu podświetleniu wyświetlacza nie miałem problemów z przeczytaniem wiadomości, czy maila w świetle słonecznym, dzięki temu jest to jeden z najlepszych wyświetlaczy, jeżeli chodzi o czytelność w świetle słonecznym.

Aparat

Sony3

Xperia Z2 wyposażona jest w obecnie najlepszy aparat na rynku. Mamy tutaj 20.7MPix , a zaraz pod, nim znajduje się pojedyncza dioda doświetlająca (LED). Z przodu mamy 2,2MPix aparat, nada się do wideo-rozmów, jak i robienia selfie.

Wracając do głównego aparatu, mamy tutaj do czynienia z Sony G Lens, dzięki temu możemy robić dobre zdjęcia nawet w złych warunkach oświetleniowych. Gdy robiłem zdjęcia bez używania lampy błyskowej, zdjęcia były dobrej jakości. Z2 radzi sobie z tym lepiej, niż Galaxy S5 i HTC One m8.

Aparat dobrze redukuje szumy na zdjęciach w wyniku czego, będą one bardzo dobrej jakości, to samo tyczy się trybu makro. Aplikacja aparatu uruchamia się szybciej, niż wcześniej. Przy pomocy dedykowanego spustu migawki, możemy wykonać zdjęcie w mniej,niż 2 sekundy. Aplikacja aparatu posiada wiele różnych trybów wykonywania zdjęć lub nagrywania materiałów wideo. Najwalniejszymi dla były tutaj nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K i robienie zdjęć z wykorzystaniem nieostrego tła. Ogólnie aparat w Xperii Z2 jest lepszy od tych w Galaxy S5 i HTC One.

Multimedia

SOny2

Byłem trochę zawiedziony małą ilością pamięci urządzenia, jaką jest 16GB, jednakże do dyspozycji użytkownika pozostaje 11GB. Pamięć możemy rozszerzyć, przy użyciu kart microSD, maksymalnie o pojemności 128GB. Jeżeli nagrywamy dużo filmów w 4K pamięć urządzenia, momentalnie się skończy, więc należy uważać.

Muzyka

Decydując się na urządzenie Sony mamy dostęp do ich oprogramowania, które odtwarza muzykę, jest, nim wszystkim dobrze znany Walkman i usługa Music Unlimited. Aplikacja Walkman jest dosyć prosta w obsłudze, muzykę wyszukuje nie tylko na urządzeniu, ale i na karcie pamięci, o ile takową mamy włożoną. W belce powiadomień po uruchomieniu pojawia się ikonka aplikacji, a na zablokowanym ekranie możemy zmieniać, przewijać, odtwarzać i zatrzymywać piosenki. Oczywiście, Sony nie byłoby sobą, gdyby i tu nie pojawiły się dodatkowe efekty i tak możemy skorzystać z:

  • Clear Audio+ – automatycznie ustawia dźwięk dla każdej piosenki, którą odtwarzamy.

Jakość odtwarzanej muzyki z przednich głośników jest bardzo dobra i będziecie zadowoleni ze słuchania muzyki w ten sposób.

Wideo

Sony_Xperia_Z2_waterproof

Już po uruchomieniu filmu na Xperii Z2 zauważymy, że urządzenie jest do tego idealnie stworzone, wszystko, to za sprawą wyświetlacza Full HD i przednich głośników. Oczywiście, tutaj także mamy do czynienia z jedna z usług Sony, wbudowaną w aplikację Filmy.

Podsumowanie

Xperia Z2 to niemalże idealne urządzenie. Wykonamy nią każdą czynność z jakiej znane są topowe urządzenia. Jednakże jest jedno małe, ale, urządzenie, to jest takie, jak większość flagowców, dostępnych na rynku. Tak można się rozwodzić, że niektóre cechy urządzenia przemawiają za, nim, zamiast za jego konkurentami. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy urządzenia razem jest to naprawdę udane urządzenie, ale Sony nie dodało niczego, co spowodowałoby,że przed znajomymi moglibyśmy pochwalić się urządzeniem. Jeżeli chcecie mieć dobrze działające urządzenie, spokojnie mogę polecić Wam Xperię Z2.

Co mi się spodobało?

Wyświetlacz Xperii Z2 jest idealny, szczególnie, jeżeli chcemy oglądać na niej filmy lub uruchamiać gry, zapewnia wysoką jakość szczegółów i żywe kolory. Do tego poprawiono wadę poprzednika, co jest in plus dla Sony,jednak można uczyć się na błędach i wyciągać z nich wnioski.

Jeżeli jesteście amatorami fotografii Z2, spokojnie Wam wystarczy. Mamy do wyboru wiele różnych trybów wykonywania zdjęć,czy nagrywania materiałów wideo. Aparat główny robi naprawdę świetne zdjęcia.

Kolejną sprawą jest żywotność baterii, które niezwykle mi zaimponowała, wreszcie nie musimy ładować urządzenia w ciągu nocy, aby używać go następnego dnia. Oczywiście, plusem jest także wodo i kurzo odporna obudowa, dzięki czemu nie musimy się martwic o to, że telefon wleci nam do wody.

Co mi się nie spodobało

Pojawiają się problemy z nagrywaniem materiałów wideo w 4K, jest to nagrzewanie się urządzenia i jakiś nieznany błąd.

Sony mogło jeszcze bardziej zmniejszyć ramki wokół wyświetlacza, przez, to urządzenie wygląda na naprawdę duże.

Podziękowania dla Sony Mobile Polska za udostępnienie urządzenia do testów.

Źródło: zdjęcia: flickr.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek