OneTech04.06.2019
Apple prezentuje macOS Catalina

Razem z iOS 13, watchOS 6, iPadOS i tvOS 13, wczoraj wieczorem zaprezentowana została także nowa wersja macOS 10.15, która nazwana została Catalina.

Nowa wersja systemu operacyjnego dla komputerów Mac zawiera wiele innowacji związanych głównie z wydajnością, ale nie tylko.

Niektóre funkcje iTunes zostały zintegrowane z systemem operacyjnym: na przykład pasek boczny w iTunes pozostał, ale synchronizacja z urządzeniami z systemem iOS „przeniosła się” na pasek boczny w Finderze.

W tym samym czasie Apple dostarczyło oddzielną aplikację do przeglądania treści wideo – w samą porę, aby uruchomić usługę Apple TV tej jesieni. Pojawiła się także aplikacja „Podcasty”.

Ponadto w macOS Catalina Apple oficjalnie zezwoliło na używanie tabletów iPad jako drugiego ekranu. Nowa funkcja o nazwie Sidecar.

Nie chodzi tylko o wyświetlanie treści, ale także o ścisłą integrację: na przykład można wprowadzać dane na komputerze Mac za pomocą rysika i iPada.

Kolejną sztuczką była obsługa blokady aktywacji i nowa aplikacja Lokalizator. To jest połączona wersja Znajdź moich znajomych i Znajdź mój iPhone. Dostępne na komputerach Mac i iOS.

Funkcja czasu na ekranie pojawiła się również na komputerze Mac, dzięki czemu użytkownicy mogą teraz łączyć grafikę aktywności i ograniczenia dla każdego urządzenia Apple.

Ważną innowacją była możliwość sterowania systemem MacOS tylko za pomocą głosu – Apple zrobił duży krok w kierunku osób niepełnosprawnych.

macOS 10.15 Catalina będzie dostępna jesienią. Więcej na temat nowego macOS znajdziecie na stronie Appletutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Blog technologiczny OneTech.pl
@onetechpl