Mac

Co zrobić, by Mac włączał się szybciej? 5 praktycznych rad

Twój Mac zwolnił? Dziś mamy dla Ciebie 5 praktycznych rad, które sprawią, że Twój Mac będzie uruchamiał się nieco szybciej niż normalnie.

Długotrwałe korzystanie z komputera Mac może powodować, że z czasem zaczyna on pracować wolniej. Wpływa na to szereg czynników, począwszy od nadmiernego ilości programów startujących wraz z systemem, przez stare aktualizacje, po nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej.

Oto pięć skutecznych metod na przywrócenie sprawnego działania Twojego komputera.

Co zrobić, by Mac włączał się szybciej? 5 praktycznych rad ciekawostki wydajność, Urządzenia Zewnętrzne, Uruchamianie, przyspieszenie, Przestrzeń Dysku, Preferencje Systemowe, optymalizacja, macos, Mac, Konserwacja, Komputer, elementy logowania, efektywność, Aplikacje w Docku, Aplikacje  Twój Mac zwolnił? Dziś mamy dla Ciebie 5 praktycznych rad, które sprawią, że Twój Mac będzie uruchamiał się nieco szybciej niż normalnie. macbookairm2 1 2

1. Programy uruchamiane podczas startu systemu

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że z każdą instalacją nowej aplikacji, może dojść do automatycznego dodania jej do listy programów uruchamiających się wraz ze startem systemu. Choć niektóre z nich są kluczowe dla funkcjonowania systemu, wiele można bezpiecznie wyłączyć, by przyspieszyć start. Aby to zrobić, udaj się do Preferencji Systemowych, następnie wybierz „Użytkownicy i grupy”, a potem zakładkę „Elementy logowania”. Tam z łatwością usuniesz niepożądane programy z listy.

2. Przeanalizuj aplikacje umieszczone w Docku

Dock, czyli pasek narzędziowy u dołu ekranu, często skrywa aplikacje, które uruchamiają się automatycznie przy starcie systemu, mimo że nie są widoczne w tradycyjnych ustawieniach autostartu. Warto przejrzeć dokładnie każdą z ikon na Docku i sprawdzić, czy nie ma włączonej opcji „Otwórz przy logowaniu”. Jeśli jest, a aplikacja nie jest nam niezbędna od razu po uruchomieniu komputera, warto tę opcję wyłączyć.

3. Zastanów się, jakie programy rzeczywiście potrzebujesz po restarcie

Gdy decydujesz się na ponowne uruchomienie komputera, macOS oferuje opcję otwierania wszystkich aplikacji, które były aktywne przed restartem. Choć może to być przydatne, w wielu przypadkach niepotrzebnie spowalnia start systemu. Zwróć uwagę na okno dialogowe podczas zamykania systemu i upewnij się, że opcja „Otwórz ponownie okna po ponownym zalogowaniu” jest odznaczona.

4. Zadbaj o optymalizację zewnętrznych urządzeń

Jeśli pracujesz z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak dyski twarde czy pendrivy, pamiętaj, aby je regularnie odłączać. Wpływa to nie tylko na szybkość uruchamiania systemu, ale również na żywotność baterii w przypadku laptopów.

5. Sprawdź dostępną przestrzeń na dysku

Aby macOS działał optymalnie, zaleca się utrzymanie co najmniej 10-15% wolnego miejsca na dysku. Gdy przestrzeń zaczyna się kurczyć, system ma trudności z zarządzaniem plikami, co bezpośrednio wpływa na jego wydajność. W celu zwolnienia miejsca warto przemyśleć, które aplikacje i pliki są rzeczywiście potrzebne, a które można bezpiecznie usunąć lub przenieść na zewnętrzny nośnik danych.

Jak widzicie, choć Mac zasługuje na opinię jednego z bardziej wydajnych systemów na rynku, również i on potrzebuje regularnej konserwacji. Dbanie o optymalizację autostartu, zarządzanie aplikacjami w Docku, rozważne korzystanie z opcji restaru, kontrola zewnętrznych urządzeń oraz monitorowanie dostępnej przestrzeni dyskowej to kluczowe kroki w kierunku płynnej pracy Twojego komputera.

Możesz być zainteresowany

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 166

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top