safari

iOS 17.4 usuwa obsługę aplikacji internetowych na iPhone w UE

Apple udostępniło kilka tygodni temu nową wersje systemu oznaczoną numerem – iOS 17.4, z myślą o dostosowaniu do wymogów prawnych Unii Europejskiej.

W ramach tych regulacji, spółka zmuszona jest do umożliwienia korzystania z alternatywnych sklepów aplikacji na urządzeniach iPhone. Oprócz tego, aktualizacja wprowadza zmiany w sposobie korzystania z przeglądarek internetowych. Niestety, aktualizacja przyniosła również pewne niepożądane konsekwencje. Użytkownicy z krajów Unii Europejskiej, którzy zainstalowali wersję testową systemu, zauważyli, że funkcjonalność instalowania oraz uruchamiania aplikacji internetowych na ich urządzeniach została wyłączona.

Historia funkcji aplikacji internetowych na iPhone’ach jest stosunkowo długa. Apple od dawna umożliwiało użytkownikom dodawanie stron internetowych do ekranu głównego, co pozwalało na korzystanie z nich w sposób podobny do aplikacji. W ciągu ostatnich lat, Apple wprowadziło szereg usprawnień w zakresie obsługi tych aplikacji. Na przykład, aktualizacja do iOS 16.4 umożliwiła aplikacjom internetowym typu Progressive Web App (PWA) wysyłanie powiadomień push, co było znaczącym udogodnieniem.

iOS 17.4 usuwa obsługę aplikacji internetowych na iPhone w UE ciekawostki iOS 17.4  Apple udostępniło kilka tygodni temu nową wersje systemu oznaczoną numerem - iOS 17.4, z myślą o dostosowaniu do wymogów prawnych Unii Europejskiej. iOS17.4 1

Jednakże, z ostatnimi zmianami wprowadzonymi w iOS 17.4, poprzednie usprawnienia straciły na znaczeniu dla użytkowników w Unii Europejskiej. Zgodnie z obserwacjami dewelopera Maximiliano Firtmana, najnowsza wersja beta systemu operacyjnego Apple eliminuje wsparcie dla progresywnych aplikacji internetowych (PWA) dla mieszkańców UE. Początkowo, Firtman sugerował, że może to być wynik błędu w oprogramowaniu. Jednakże, po wydaniu drugiej wersji beta iOS 17.4, system zaczął wyświetlać komunikaty informujące użytkowników, że aplikacje internetowe od teraz będą uruchamiane w domyślnej przeglądarce internetowej. Oznacza to, że mimo możliwości dodawania stron internetowych do ekranu głównego, będą się one otwierać w przeglądarce, co zmienia dotychczasową praktykę korzystania z nich jako z aplikacji.

Ta zmiana ma szerokie implikacje dla użytkowników, w tym automatyczne usuwanie wszystkich danych zapisanych przez aplikacje internetowe po aktualizacji. Co więcej, strony internetowe nie będą już mogły wysyłać powiadomień push, co ogranicza ich funkcjonalność.

Zmiany wprowadzone w iOS 17.4 wydają się być bezpośrednio związane z wymogami DMA, które między innymi wymagają od Apple umożliwienia tworzenia przeglądarek internetowych opartych na różnych silnikach renderujących, a nie tylko na WebKit, który jest obecnie używany przez wszystkie przeglądarki na iOS. W odpowiedzi na to, iOS 17.4 wprowadza możliwość wyboru przez użytkowników alternatywnych przeglądarek internetowych z innymi silnikami. Jednak ze względu na to, że aplikacje internetowe bazują na Safari i WebKit, Apple mogło zdecydować o wycofaniu wsparcia dla PWA w UE, aby uniknąć oskarżeń o nadużycie dominującej pozycji swojego silnika.

Obecnie nie wiadomo, czy Apple znajdzie sposób na rozwiązanie tego problemu, czy też aplikacje PWA staną się czymś, z czego użytkownicy w UE nie będą mogli korzystać. Publiczne udostępnienie iOS 17.4 jest planowane na pierwszy tydzień marca, co może przynieść więcej informacji na temat przyszłości aplikacji internetowych na urządzeniach Apple w Europie.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top