prywatnosc 1

Jak ograniczyć śledzenie i zwiększyć prywatność w iPhone?

Rosnące zainteresowanie danymi użytkowników budzi niepokój coraz większej rzeszy internautów. Firmy gromadzą informacje o ich nawykach zakupowych, zainteresowaniach, wyszukiwaniach – wszystko po to, by jak najlepiej dopasować ofertę reklamową do konkretnego potencjalnego nabywcy.

Na szczęście profilowanie można ograniczyć. Jak użytkownicy smartfonów z systemem iOS mogą wpływać na własną prywatność w sieci?

Jak ograniczyć śledzenie i zwiększyć prywatność w iPhone? ciekawostki prywatność, prwyatnosc iphone, ograniczenie sledzenia, jak zwiekszyc prywatnosc w iphone, jak oganiczyc sledzenie iphone, iPhone, Apple  Rosnące zainteresowanie danymi użytkowników budzi niepokój coraz większej rzeszy internautów. Firmy gromadzą informacje o ich nawykach zakupowych, zainteresowaniach, wyszukiwaniach – wszystko po to, by jak najlepiej dopasować ofertę reklamową do konkretnego potencjalnego nabywcy. prywatnosc

 

Ochrona prywatności w systemie iOS

Możliwość ograniczenia śledzenia przez aplikacje to dobra wiadomość dla internautów, ale koszmar dla tych firm, które utrzymują się z personalizowanych reklam. Dane o historii wyszukiwania czy sposobie korzystania z innych programów pozwalają im bowiem na tworzenie reklam skrojonych pod konkretnych użytkowników – a te powoli stają się przerażająco inteligentne.

Warto zaznaczyć, że również sami twórcy aplikacji chętnie gromadzą informacje o tym, w jaki sposób ludzie korzystają z ich produktów. To przydatna wiedza – bez niej trudno byłoby ulepszać aplikacje zgodnie z potrzebami klientów. Użytkownicy mają jednak pełne prawo, by samodzielnie decydować o tym, czy chcą udostępniać swoje dane – nawet do nieszkodliwych celów.

Chociaż Apple podejmuje kolejne kroki zwiększające prywatność danych w iPhone’ach, niektórzy użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie wykorzystują pełnego potencjału dostępnych opcji albo używają przestarzałych ustawień. Poza tym nie warto opierać się tylko na jednym źródle ochrony – na rynku istnieją godne uwagi niezależne narzędzia zwiększające bezpieczeństwo w sieci.

Jak uniknąć śledzenia na iPhonie i wzmocnić swoją prywatność?

Wyłączenie śledzenia przez aplikacje

Nowe wersje systemu iOS udostępniają opcję wyłączenia śledzenia przez aplikacje, dzięki czemu nie będą one mogły korzystać z danych innych programów (np. Facebook nie będzie w stanie uzyskać historii wyszukiwania z przeglądarki Safari). Aby szybko wyłączyć śledzenie, wystarczy wykonać poniższe kroki.

  1. Wejdź w Ustawienia swojego telefonu.
  2. Przejdź do sekcji Prywatność, a następnie Śledzenie.
  3. W tym miejscu możesz zadecydować, które aplikacje będą śledziły Twoją aktywność. Jeśli chcesz, możesz pozbawić tej opcji każdą z nich. Jeżeli męczą Cię wyskakujące okienka z prośbami o zgodę na śledzenie – w tym miejscu znajduje się także przełącznik, który je blokuje. Gdy wyłączysz prośby o zgodę na śledzenie, nowo zainstalowane aplikacje automatycznie będą jej pozbawione.

Ustawienia lokalizacji

Informacje o lokalizacji urządzenia są zupełnie nieistotne dla prawidłowego działania większości aplikacji, a jednak wiele programów gromadzi je do własnych – bliżej nieokreślonych – celów. Warto zajrzeć do sekcji Prywatność w ustawieniach telefonu, a następnie do Usług lokalizacji, by wyłączyć udostępnianie lokalizacji tam, gdzie nie jest ona potrzebna.

Łączenie się przez sieć VPN

Dla wielu internautów używanie polski VPN jest równoznaczne z obchodzeniem geoblokad w serwisach streamingowych czy zmienianiem swojego IP w innych celach. Owszem, dobre sieci VPN to potrafią, ale nie to jest w nich najważniejsze. Usługa VPN tworzy szyfrowany tunel, dzięki czemu przesyłane przez niego dane są chronione (nawet podczas korzystania z niezabezpieczonych, publicznych sieci Wi-Fi).

Maskowanie adresu IP także jest niezwykle przydatne z punktu widzenia kogoś, kto dba o swoją prywatność. Ukrycie IP uniemożliwia bowiem reklamodawcy „wyśledzenie” konkretnego użytkownika – dzięki temu nie może przedstawić mu swojej spersonalizowanej oferty reklamowej.

Niektóre dobre usługi VPN zawierają przydatne opcje jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo – na przykład blokowanie śledzących skryptów i reklam. Warto więc korzystać z VPN jako dodatkowej warstwy ochronnej – oczywiście wraz z wbudowanymi ustawieniami prywatności dostarczanymi przez Apple.

Zmiana ustawień Safari

Przeglądarka Safari, domyślnie zainstalowana w każdym iPhonie, całkiem nieźle radzi sobie z ochroną prywatności użytkowników. Kluczem są tutaj ustawienia, które można – a nawet należy – zmienić zgodnie ze swoimi preferencjami. Może się bowiem okazać, że przeglądarka zupełnie niepotrzebnie nie tylko korzysta ze śledzących plików cookie, ale i ma dostęp do kamery, mikrofonu czy pozwala na wyświetlanie wyskakujących okienek.

Wszystkie te opcje można wyłączyć w ustawieniach aplikacji. Warto również rozważyć korzystanie z trybu incognito na co dzień. Nie przechowuje on historii wyszukiwania, ciasteczek i innych danych chętnie gromadzonych i analizowanych przez osoby trzecie.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top