Jednolity Plik Kontrolny - o czym warto wiedzieć? ciekawostki mpFirma, mpfaktura, Jednolity Plik Kontrolny  Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców. mp

Jednolity Plik Kontrolny – o czym warto wiedzieć?

Wpis sponsorowany.

Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców.

Wiele programów księgowych, z których korzystają, okazało się nie być do końca zgodnych z nowymi wymaganiami. Wciąż coraz większa grupa firm jest obejmowana nowym obowiązkiem – w połowie 2016 roku były to tylko duże przedsiębiorstwa, od 2017 roku do tej grupy dołączyły też te małe i średnie (jeśli prowadzą ewidencję zakupu i sprzedaży VAT), a od 2018 roku już wszystkie firmy – w tym również mikroprzedsiębiorstwa nie unikną konieczności generowania odpowiednich plików.

Jakie dane obejmuje Jednolity Plik Kontrolny?

W zależności od życzenia Urzędu Skarbowego, przedsiębiorca powinien przedstawić dane obejmujące:

  • ewidencję zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
  • faktury VAT ? JPK_FA
  • magazyn ? JPK_MAG
  • księgi rachunkowe ? JPK_KR
  • wyciąg bankowy ? JPK_WB
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów ? JPK_PKPIR
  • ewidencję przychodów ? JPK_EWP.

Jak wygenerować żądany plik?

Zależy to od wykorzystywanego oprogramowania. Zacznijmy od sprawdzenia, czy producent naszego programu deklaruje zgodność z nowymi wymogami. Najprościej zrobić to sprawdzając zawartość strony internetowej producenta – przykładowo, odwiedzając witrynę programu mpFaktura Professional albo mpFirma Professional uzyskamy jasną informację o możliwości generowania JPK – upewnijmy się tylko, czy posiadamy najbardziej aktualną wersję programu. Jeśli tak, to wybranie właściwej opcji choćby we wspomnianym mpFaktura umożliwi łatwe wygenerowanie plików JPK-VAT, JPK-FA i JPK-MAG, które następnie wystarczy przekazać do organu, proszącego o taki plik.

Jednolity Plik Kontrolny - o czym warto wiedzieć? ciekawostki mpFirma, mpfaktura, Jednolity Plik Kontrolny  Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców. MOFT
Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry