Jednolity Plik Kontrolny - o czym warto wiedzieć? ciekawostki mpFirma, mpfaktura, Jednolity Plik Kontrolny  Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców. mp

Jednolity Plik Kontrolny – o czym warto wiedzieć?

Wpis sponsorowany.

Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców.

Wiele programów księgowych, z których korzystają, okazało się nie być do końca zgodnych z nowymi wymaganiami. Wciąż coraz większa grupa firm jest obejmowana nowym obowiązkiem – w połowie 2016 roku były to tylko duże przedsiębiorstwa, od 2017 roku do tej grupy dołączyły też te małe i średnie (jeśli prowadzą ewidencję zakupu i sprzedaży VAT), a od 2018 roku już wszystkie firmy – w tym również mikroprzedsiębiorstwa nie unikną konieczności generowania odpowiednich plików.

Jakie dane obejmuje Jednolity Plik Kontrolny?

W zależności od życzenia Urzędu Skarbowego, przedsiębiorca powinien przedstawić dane obejmujące:

  • ewidencję zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
  • faktury VAT ? JPK_FA
  • magazyn ? JPK_MAG
  • księgi rachunkowe ? JPK_KR
  • wyciąg bankowy ? JPK_WB
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów ? JPK_PKPIR
  • ewidencję przychodów ? JPK_EWP.

Jak wygenerować żądany plik?

Zależy to od wykorzystywanego oprogramowania. Zacznijmy od sprawdzenia, czy producent naszego programu deklaruje zgodność z nowymi wymogami. Najprościej zrobić to sprawdzając zawartość strony internetowej producenta – przykładowo, odwiedzając witrynę programu mpFaktura Professional albo mpFirma Professional uzyskamy jasną informację o możliwości generowania JPK – upewnijmy się tylko, czy posiadamy najbardziej aktualną wersję programu. Jeśli tak, to wybranie właściwej opcji choćby we wspomnianym mpFaktura umożliwi łatwe wygenerowanie plików JPK-VAT, JPK-FA i JPK-MAG, które następnie wystarczy przekazać do organu, proszącego o taki plik.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
apple

Apple ma nowego wiceprezesa!

Apple ogłosiło, że Cynthia Bowman obejmie stanowisko wiceprezesa ds. różnorodności i integracji, zastępując Barbarę Whye, która pełniła tę funkcję od 2021 roku.

Więcej »
Polecamy
Scroll to Top