Wpis sponsorowany.
Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców.
Wiele programów księgowych, z których korzystają, okazało się nie być do końca zgodnych z nowymi wymaganiami. Wciąż coraz większa grupa firm jest obejmowana nowym obowiązkiem – w połowie 2016 roku były to tylko duże przedsiębiorstwa, od 2017 roku do tej grupy dołączyły też te małe i średnie (jeśli prowadzą ewidencję zakupu i sprzedaży VAT), a od 2018 roku już wszystkie firmy – w tym również mikroprzedsiębiorstwa nie unikną konieczności generowania odpowiednich plików.
Jakie dane obejmuje Jednolity Plik Kontrolny?
W zależności od życzenia Urzędu Skarbowego, przedsiębiorca powinien przedstawić dane obejmujące:
- ewidencję zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
- faktury VAT ? JPK_FA
- magazyn ? JPK_MAG
- księgi rachunkowe ? JPK_KR
- wyciąg bankowy ? JPK_WB
- podatkową księgę przychodów i rozchodów ? JPK_PKPIR
- ewidencję przychodów ? JPK_EWP.
Jak wygenerować żądany plik?
Zależy to od wykorzystywanego oprogramowania. Zacznijmy od sprawdzenia, czy producent naszego programu deklaruje zgodność z nowymi wymogami. Najprościej zrobić to sprawdzając zawartość strony internetowej producenta – przykładowo, odwiedzając witrynę programu mpFaktura Professional albo mpFirma Professional uzyskamy jasną informację o możliwości generowania JPK – upewnijmy się tylko, czy posiadamy najbardziej aktualną wersję programu. Jeśli tak, to wybranie właściwej opcji choćby we wspomnianym mpFaktura umożliwi łatwe wygenerowanie plików JPK-VAT, JPK-FA i JPK-MAG, które następnie wystarczy przekazać do organu, proszącego o taki plik.