Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. luOne 1300x700

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON

Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski.

Podejrzewano, że mogą to być urządzenia, których aktualnie próżno szukać w Apple HomeKit lub jakaś aplikacja, która pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych automatyzacji. Okazało się jednak, że rozmach projektu jest znacznie większy, niż się mogliśmy spodziewać. Czym jest projekt LuON? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Komunikacja — postawiliśmy na stabilność i niezawodność połączenia

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. komunikacja

Analizując aktualnie wykorzystywane protokoły komunikacji przez wielu producentów inteligentnych urządzeń, bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że nie możemy zaimplementować żadnego z nich w systemie LuON ze względy na ich niepewną stabilność działania oraz duże ograniczenia. Bluetooth oraz WiFi nigdy nie były i nie będą zoptymalizowanymi sposobami łączności w rozwiązaniach smart home. Z drugiej strony mamy Z-Wave i ZigBee, ale to technologie opracowane dawno temu i tylko pozornie oferują one większą stabilność i swobodę działania. W rzeczywistości jednak ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Thread również nie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ w sytuacjach krytycznych nie będzie w stanie zagwarantować niezawodności, na jakiej nam zależy.

Dlatego stworzyliśmy autorski sposób komunikacji radiowej oparty o sprawdzone rozwiązania. Protokół LuAir posiada niewiarygodnie duży zasięg liczony w setkach metrów, a dzięki inteligentnym repetom zasięg może być liczony nawet w kilometrach. To jednak nie wszystko. Aby zagwarantować jeszcze większą stabilność, w systemie LuON zaimplementowaliśmy również przewodowy protokół komunikacji, który aktualnie jest z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle samochodowym, lotnictwie, a nawet przemyśle kosmicznym. Jedak w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań, przewodowa komunikacja, którą nazwaliśmy LuLine, będzie komunikować się równolegle z LuAir w większości naszych urządzeń. Dzięki temu mogliśmy zaprojektować automatyczne przełączanie pomiędzy protokołami (np. w przypadku awarii jednego z nich) i tym samym zagwarantować stabilność działania, której nie oferują inne firmy.

Bezpośrednia komunikacja pomiędzy protokołami jest wielkim skokiem w stronę stabilności działania systemów inteligentnego domu. Postanowiliśmy jednak podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej, aby stabilność komunikacji zewnętrznej wynieść na kolejny poziom. Dzięki odpowiedniej konfiguracji LuAir oraz LuLine będą w stanie komunikować się ze światem zewnętrznym nawet w przypadku awarii głównego routera.

Prywatność i bezpieczeństwo — bez żadnych kompromisów

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. prywatnosc 1

Poszanowanie naszej prywatność nie powinno być przywilejem czy bezpodstawną obietnicą, lecz podstawowym prawem każdego człowieka. Dlatego w systemie LuON cała komunikacja ze światem zewnętrznym odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Apple HomeKit, a w przyszłości Matter. Dzięki temu możemy zagwarantować, że nigdy nie będziemy zbierać ani analizować żadnych danych dotyczących swoich użytkowników. System LuON nie będzie również wymagał od użytkownika zakładania konta w naszej aplikacji i tym samym nie będzie musiał przekazywać nam żadnych danych osobowych — jak ma to miejsce w przypadku wielu innych firm.

System LuON już w fazie projektu musiał również spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i oferować silne szyfrowanie już po wyjęciu z pudełka — bez dodatkowych urządzeń i opłat. Dlatego postanowiliśmy podnieść poprzeczkę znacznie wyżej, niż postawiono ją sobie w konkurencyjnych rozwiązaniach, które są kompatybilne z Apple HomeKit. W systemie LuON każde urządzenie posiada swój własny indywidualny klucz szyfrujący, tworzony w urządzeniu. W przypadku gdyśmy chcieli kontrolować grupę urządzeń, tworzony jest kolejny klucz szyfrujący, który jest inny od klucza indywidualnego. Dzięki temu nasz system jest jednym z najlepiej zabezpieczonych systemów kompatybilnych z Apple HomeKit na rynku.

Automatyzacje — zupełnie nowy poziom i możliwości

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. automatyzacja

Podczas tworzenia sekcji dotyczącej automatyzacji w systemie LuON, zadaliśmy sobie pytanie, a co by było, gdyby udało nam się zaoferować naszym użytkownikom możliwość tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych automatyzacji bez posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy z dziedziny programowania. Tak powstała usługa LuSketches.

LuSketches to swego rodzaju galeria z automatyzacjami, które zostały wcześniej przygotowane przez specjalistów w dziedzinie automatyki domowej i opisane w przystępny sposób. Zadaniem użytkownika jest tylko wybranie interesującej automatyzacji i kliknięcie „przygotuj automatyzacje”. Dzięki LuSketches każdy będzie mógł zbudować swój inteligenty dom bez posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy w dziedzinie programowania i automatyki domowej. Jesteśmy pewni, że LuSketches stanie się w niedalekiej przyszłości kluczową cechą przy wyborze automatyki domowej i odmieni branże nie do poznania.

W systemie LuON nie zabraknie również możliwości tworzenia własnych scenariuszy automatyzacji. Jednak w odróżnieniu od LuSketches, LuAutomation to narzędzie dla osób zaawansowanych, które chcą mieć cały proces tworzenia automatyzacji pod kontrolą. Dodatkowo zaprojektowaliśmy także możliwość projektowania automatyzacji scentralizowanych oraz rozproszonych. Dzięki temu nawet przy awarii głównej centrali sterującej automatyzacje nadal będą mogły działać w sposób zgodny z oczekiwaniami.

Zmienne obsługiwane w Apple HomeKit — tego jeszcze nie było

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. zmienne 1

W LuON doskonale zdajemy sobie sprawę, że nowoczesny system automatyki domowej nie może istnieć bez obsługi globalnych zmiennych. Dlatego zaprojektowaliśmy LuVariables — system zapisu wartości i informacji w „zmiennych”, który pozwoli tworzyć jeszcze bardziej zaawansowane automatyzacje.

Jenak w odróżnieniu od wszystkich innych producentów, zmienne w systemie LuON będą również widoczne w Apple HomeKit. Dzięki temu możemy zagwarantować możliwość porzucenia niecertyfikowanych rozwiązań znanych z HomeBrigde i przesiadkę się na rozwiązania zaprojektowane przez ludzi, którzy wiedzą jak zrobić to dobrze.

Urządzenia LuON — dostępne już w czwartym kwartale 2022 roku

W LuON kładziemy bardzo duży nacisk na połączenie możliwości hardware’u oraz software’u dlatego z naszym systemem będą kompatybilne wyłącznie urządzenia, które zostały zaprojektowane przez nas, lub naszych partnerów (Friends of LuON). Pierwsze urządzenia zostaną przez nas prezentowane pod koniec tego roku.

Jesteśmy pewni, że ich możliwości w znaczący sposób wpłyną na świadomość użytkowników inteligentnych rozwiązań i tym samym umożliwia im projektowanie znacznie lepszych rozwiązań w swoich domach.

Podsumowanie

Poznaj podstawowe możliwości systemu LuON ciekawostki LuON  Do dziś tak naprawdę nikt nie wiedział czym dokładnie jest polski projekt LuON, którego twórcami są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski. luOne

Jeżeli LuON dotrzyma obietnicy i system oraz urządzenia będą działać zgodnie z oczekiwaniami, to możemy się spodziewać sporego przetasowania w systemach automatyki domowej — szczególnie tych kompatybilnych z Apple HomeKit.

Zachęcamy Was również do zapoznania się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi systemu LuON na stronie www.luon.me.

Dzisiejszą konferencje możecie obejrzeć poniżej.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top