Krzysiek Borek29.07.2014
Samsung Galaxy Note 3 – recenzja

Galaxy Note 3 powiela schemat wykorzystywany w poprzednich urządzeniach z tej serii. Niektórzy mogą pomylić go z tabletem i tylko niektórym użytkownikom spodoba się phablet Samsunga.

Phablet wydawany jest w dwóch,różnych wersjach, jedna posiada SoC Snapdragon 800, a druga procesor Exynos, wykonywany przez Samsunga. Nie zmienia to faktu,że obydwie konfiguracje są dosyć mocne. Samsung postanowił zmienić nieco przekątną wyświetlacza i wynosi ona teraz 5,7”. Wyświetlacz posiada rozdzielczość Full HD i to nadal AMOLED, do którego od dłuższego czasu przyzwyczaił Nas producent.

note3

Ramka wykonana jest z metalu,dzięki czemu wygląda, jak urządzenie klasy premium. Tylny panel wykonany jest z… plastiku, imitującego skórę, co na pierwszy rzut oka jest trudne do zauważenia, o ile ktoś wcześniej nie miał do czynienia z tym phabletem. Wiele osób może mieć problemy z trzymaniem go w jedną ręką, szczególnie podczas pisania SMSów.

Co znajdziemy w pudełku?

10843871683_6726756e5b_o

 • Samsung Galaxy Note 3
 • Kabel USB 3.0 do ładowania i synchronizacji danych
 • Ładowarka
 • Rysik S Pen
 • Słuchawki
 • Dokumentacja

Oprogramowanie

Note1

Note 3 z momentem dostarczenia, posiadał Androida w wersji 4.4.2 ze znaną już wszystkim nakładką Touchwiz. Dzięki 4 rdzeniowemu procesorowi i 3GB pamięci RAM, Android działa płynnie i nie uświadczyłem spadków animacji,czy to na głównych pulpitach, czy graniu w gry. Powrót z gier, czy programów po naciśnięciu przycisku Home zajmuje więcej czasu,choć nie jest to wada. Aby dostać się do menu wielozadaniowości, przytrzymujemy dłużej przycisk Home, wtedy mamy dostęp do wszystkich otwartych, ostatnio aplikacji lub gier. Aplikacja aparatu także doczekała się zmian i ma ona więcej trybów, związanych z wykonywaniem zdjęć, są to:

 • Automatyczny
 • Upiększanie twarzy
 • Najlepszy wyraz twarzy
 • Dźwięk i obraz
 • Fabularny
 • Animowane zdjęcie
 • Golf
 • Wyrównanie jasności (HDR)
 • Gumka
 • Panorama
 • Zdjęcie sferyczne
 • Sport

Dzięki dużej ilości pamięci RAM, mamy możliwość otworzenia dwóch aplikacji naraz. Więc, jeżeli potrzebujemy przejrzeć Facebooka,czy pocztę elektroniczną, otwieramy dwie potrzebne Nam aplikacje. Belka szybkich ustawień jest zdecydowanie źle przemyślana nie wiem po co Samsung dodał do niej tak wiele przełączników (wszystkich i tak nie możemy tam mieć, bez rozłożenia belki), wystarczyłyby same potrzebne. Możemy dowolnie edytować, jakie przełączniki mają znaleźć się na niej.

Wygląd

10843826003_23c74e0207_o

Note 3 mocno przypomina Galaxy S4 i Galaxy Note, pierwszej generacji. Zmianą względem pierwszej iteracji phabletu Samsunga jest położenie głośnika niżej, niż w pierwowzorze, a także dodanie NFC. Rysik S Pen znajduje się u dołu urządzenia, po lewej stronie mamy przycisk regulacji głośności, po prawej znajduje się przycisk wybudzenia/uśpienia Galaxy Note 3. U góry, standardowo znajdziemy gniazdo słuchawkowe, a na dole jest port dla kabla USB.

S Pen

10843596246_72c75ae367_o

Rysik doczekał się wielu zmian, wyglądu, jak i oprogramowania, dzięki któremu działa z phabletem Samsunga. Po wyjęciu rysika lub schowaniu go, Note 3 za wibruje,dzięki czemu będziemy wiedzieć,co się dzieje. Góra rysika wykonana jest z metalu, a dół jest plastikowy, co wygląda raczej tanio. Przycisk na rysiku nadal zajmuje dużo miejsca. Pisanie przy użyciu rysika sprawia się świetnie, możemy, nim pisać SMSy lub notatki. Rysik pokazuje swój potencjał właśnie przy pisaniu lub przechodzeniu pomiędzy kolejnymi pulpitami, wszystko odbywa się bez jakichkolwiek zacięć systemu. S Pen ma wiele zastosowań, które niekoniecznie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, ponieważ jestem przyzwyczajony do tradycyjnej metody używania smartfona lub tabletu. Tym,co może zrobić rysik, możemy się pochwalić znajomym. Po naciśnięciu przycisku S Pena mamy do wyboru parę możliwości, są to:

 • Okno rysika
 • S Szukacz
 • Pisanie po ekranie
 • Album z wycięciem
 • Notatka z akcji

a) Okno rysika

Dzięki tej funkcji oprogramowanie Note 3 pozwala na uruchomienie paru aplikacji jednocześnie. Możemy dostosować wielkość okna dla danej aplikacji. Jeżeli się nie zmieści na ekranie,urządzenie samo dobierze odpowiedni rozmiar. Dla tej funkcji są dostępne, następujące aplikacje : kalkulator,zegar,Youtube, dialer, kontakty, ChatON, Hangouty i przeglądarka internetowa. Niektóre z aplikacji po pobraniu z Google Play Store zostaną automatycznie dodane do tej funkcji. W tym przypadku, możemy uruchomić więcej,niż dwie aplikacje naraz.

b) S Szukacz

Funkcja ta odpowiada za wyszukiwanie informacji, nie tylko na naszym urządzeniu, ale także w sieci. S Szukacz nie jest aż tak zintegrowany z S Penem, więc możemy również normalnie wpisywać frazy w wyszukiwarce.

c) Pisanie po ekranie

Dzięki tej opcji, możemy wykonać zrzut ekranu urządzenia, po czym pisać na, nim, co tylko chcemy. Można także zapisać sam zrzut ekranu i nie robić z, nim nic więcej. W tej funkcji, po wykonaniu zrzutu ekranowego możemy dobrać kolor czcionki, czcionkę i inne rzeczy, aby nasz zrzut ekranowy wyglądał, inaczej,niż zwykle.

d) Album z wycięciem

Po narysowaniu na ekranie np. okręgu, miejsce to zostanie zapisane, tak samo , jak w poprzedniej opisywanej przeze mnie funkcji. Po wycięciu np. zdjęcia ze strony internetowej,zostanie ono zapisane wraz z adresem strony,z której je wzięliśmy. Funkcja wygląda interesująco, ale osobiście nie znalazłem dla niej odpowiedniego zastosowania.

e) Notatka z akcji

Po uruchomieniu tej funkcji pojawi się okno, w którym będzie mogli utworzyć notatkę. Pismo ręczne, można skonwertować na zwykły tekst. Byłem zaskoczony tym, jak dobrze phablet Samsunga odczytywał moje pismo ręczne, choć nie było ono najlepsze. To kolejna przydatna funkcja, ale nie widzę możliwości,aby zastąpiła ona zwykłe wpisywanie cyfr nr telefonu,czy innych informacji.

Aparat

10843581066_d92c163947_o

Galaxy Note 3 wyposażony jest w aparat główny o rozdzielczości 13MPix, a z przodu 2MPix. Aplikacja i tryby wykonywania zdjęć, zapożyczone są z Galaxy Camera, z prawej strony mamy przycisk odpowiedzialny za wybór danego trybu. Tryb Panoramy, czy sportowy to żadna nowość, jednak są też tryby, których nie znajdziemy w produktach konkurencji. Przykładem może być Dźwięk i obraz , upiększanie twarzy i najlepszy wyraz twarzy. Jeżeli robimy zdjęcia znajomym, najlepszymi trybami okażą się Najlepsze zdjęcie i najlepszy wyraz twarzy. W większości przypadków tryb automatyczny okazał się dobry, podczas wykonywania zdjęć takich, jak pejzaże,czy zdjęcia jedzenia na Instagrama. Aparat wyposażony jest lampę błyskową,dzięki, której zrobimy dobre zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia wyglądają bardzo dobrze, może to nie jakość Xperii Z1 lub Z2, ale nie będziecie zawiedzeni ich jakością.

Tak, jak Xperia Z2, Galaxy Note 3 również nagrywa materiały wideo w rozdzielczości 4K i 30 klatkach/s. Dzięki temu Note 3 jest jednym z nie wielu urządzeń, które oferują nagrywanie materiałów wideo, w tak wysokiej rozdzielczości. Prawdziwą jakość nagranego filmu, dostrzeżemy dopiero na telewizorze/monitorze 4K, choć i tak nie będziecie zawiedzeni jakością wideo, oglądając to , co nagraliście na jakimkolwiek telewizorze/monitorze. Jeżeli chcecie zaoszczędzić nieco miejsca na urządzeniu, możecie zainteresować się nagrywaniem w Full HD i 60 klatkach/s. Nie biorąc pod uwagę rozdzielczości materiału wideo, jakość będzie bardzo dobra, kolory są żywe, wszystko ostre. Kolejną ciekawostką jest możliwość wykonywania zdjęć podczas kręcenia filmów,możemy włączyć diodę doświetlającą, która Nam pomoże w gorszych warunkach oświetleniowych.

Żywotność baterii

10051106353_3e32a932a9_o

Żywotność baterii jest bardzo dobra, Note 3 zawdzięcza to procesorowi, jak i samej pojemności baterii. Jeżeli bateria straci na żywotności, zawsze możemy ją wymienić, dzięki zdejmowanemu panelowi. Obawiałem się nieco o baterię, w końcu wyświetlacz o przekątnej 5,7” potrzebuje trochę energii do działania. Podczas słuchania muzyki, przeglądania internetu i uruchomieniu gry, po 20 minutach spadło 7% baterii, używałem też phabletu, jako router WiFi i tutaj bateria też dobrze sobie poradziła. Podczas wysyłania wiadomości, dzwonienia i innych czynności bateria spokojnie wytrzyma dzień pracy, więc nie musimy się obawiać o podłączenie Galaxy Note 3 na noc do ładowarki. Oczywiście, dopóki nie włączymy maksymalnej jasności, wtedy bateria szybko zacznie tracić swoją żywotność. Jeżeli chcecie wycisnąć z baterii znacznie więcej, możecie uruchomić tryb oszczędzania energii.

Jakość połączeń

Tutaj wszystko jest w jak najlepszym porządku z obydwóch stron jakość jest bardzo dobra, nawet w głośniejszych miejscach. Phablet nie ma też problemu z trzymaniem sygnału, podczas testów nie doświadczyłem żadnych rozłączeń, gdy rozmawiałem z kimś.

Podsumowanie

Galaxy Note 3 to dobre urządzenie i, jeżeli nie posiadacie nie zawiedziecie się. System działa płynnie i szybko, bez problemów. Interfejs jest przejrzysty i dobrze wykonany. Z początku możecie nie być przekonani, co do rozmiarów urządzenia, ale z czasem można się przyzwyczaić. Niektórzy będą zadowoleni z rysika, inni z kolei nie będą używać go w ogóle. Jest to obecnie najlepsze urządzenie z serii Galaxy Note,jeżeli poszukujecie czegoś innego, musicie szukać dalej.

Co mi się spodobało?

Pomimo rozmiarów, wyświetlacz AMOLED to znak charakterystyczny flagowych urządzeń Samsunga. Wszystko wygląda bardzo dobrze od czytelności w świetle słonecznym,po oglądanie filmów na tym wyświetlaczu.

Kolejną sprawą jest bateria, która pokazuje,że nawet najnowsze urządzenia mogą wytrzymać przynajmniej dzień bez ładowania. Pomimo wyświetlacza i potężnego procesora bateria wytrzymuje sporo.

Zawsze narzekałem na nakładkę systemową Samsunga, jednak przy takiej konfiguracji, Touchwiz działa, jak szalony. Do tego dochodzi także LTE, które sprawuje się równie dobrze, co pozostałe elementy Galaxy Note 3

Co mi się nie spodobało?

Cena, cena i jeszcze raz cena. Choć jest to obecnie jedno z najpotężniejszych urządzeń, cena potrafi zwalić z nóg.

Końca mariażu Samsunga z plastikiem nie widać, być może dla nich to dobre rozwiązanie, ale według mnie urządzenie traci na uroku i przede wszystkim na statusie premium. Przy takiej cenie dostajemy trochę metalu, ale większość urządzenia to plastik, w jednym miejscu nawet imituje… skórę.

Moim zdaniem S Pen, to nie trafiony pomysł przynajmniej w przypadku urządzenia mniejszego od tabletu. Przy większym wyświetlaczu rysik ma sens bytu, tutaj sprawuje się co najwyżej dostatecznie.

Charakterystyczne funkcje przeznaczone dla S Pena nie są aż tak potrzebne, może poza wykonywaniem zrzutów ekranowych, które mogą okazać się przydatne.

Zalety:

 • płynnie i szybko działający system,
 • bateria,
 • wyświetlacz,
 • LTE

Wady:

 • ciężko leży w ręce,
 • cena,
 • ograniczone możliwości S Pena,

Podziękowania dla Samsung Polska za udostępnienie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS