OneTech09.11.2018
Tenda Nova MW3 – świetny i tani system sieci Wi-Fi Mesh

Kilka tygodni temu dzięki uprzejmości TENDA otrzymaliśmy do testów Nova MW3, czyli niedrogi system sieci Wi-Fi Mesh. Poniżej napiszemy Wam kilka zdań na jego temat.

Na początek może kilka zdań tytułem wstępu. Tenda Nova MW3 to w dużym skrócie system Wi-Fi oparty o technologię Mesh. MW 3 to dwa niewielkie współpracujące ze sobą urządzenia, które są w stanie pokryć powierzchnię do 200 metrów kwadratowych.

Wszystko właśnie dzięki Mesh, czyli technologii, która wyraźnie poprawia jakość internetu przy czym nie wymaga żadnej ręcznej konfiguracji.

Mesh to nic innego jak „siatka”, która komunikuje się wszystkimi elementami sieci bezpośrednio ze sobą, bez punktu dostępowego. Właśnie dzięki temu w bardzo łatwy sposób możemy rozszerzać zasięg sieci przez dodawanie kolejnych urządzeń tworząc jedną sieć, a nie tak jak w przypadku powiedzmy routera + repeatera dwie odrębne sieci.

Wygląd

Wewnątrz pudełka oprócz oczywiście samych routerów znajdziemy także dwa zasilacze, krótki kabel LAN oraz instrukcję obsługi.

Jak wspomniałem powyżej testowany przeze mnie zestaw składa się z dwóch urządzeń.

Są to niewielkich rozmiarów plastikowe kostki, które na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ładnie. Wygląd jest prosty, bez zbędnych dodatków.

Wymiary routerów są niewielkie: 90 x 90 x 90 mm. Z przodu umieszczona jest mała dioda LED informująca o pracy urządzenia. Ale o tym później.

Z tyłu znajdziemy dwa porty RJ45 (LAN/WAN), 1 x RJ45 oraz przycisk reset.

Na dole urządzenia znajdują się dwa specjalne otwory, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe zawieszenie routera na ścianie, jeśli oczywiście jest to konieczne.

Konfiguracja

Konfiguracja MW3 jest bajecznie prosta i trwa dosłownie 2 minuty.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest oczywiście podłączenie pierwszego routera do prądu i połączenie go za pomocą kabla z naszym domowym routerem lub modemem.

Kolejną czynnością jest pobranie specjalnej aplikacji TENDA z App Store lub Google Play. Link do aplikacji na iOS znajdziecie poniżej.

[app 931811111]

Gdy to zrobicie należy ją uruchomić następnie wpisać nazwę sieci oraz hasło i to wszystko. Reszta odbywa się automatycznie.

Teraz wystarczy już tylko drugą „kostkę” umieścić w pomieszczeniu obok i gotowe. Urządzenia tak jak w przypadku pierwszej konfiguracji połączą się ze sobą automatycznie.

Aby uzyskać idealną sieć bezprzewodową drugi z naszych routerów musi znajdować się w odległości do 10 m od routera pierwszego. Aby sprawdzić, czy urządzenia nie są zbyt daleko od siebie wystarczy spojrzeć na diodę umieszczoną na drugim urządzeniu. Jeśli będzie miała kolor zielony znaczy to, że wszystko jest ok i routery nie są od siebie za bardzo oddalone.

A co jeśli stwierdzimy, że zasięg jest nadal zbyt mały? Czy da się go jeszcze bardziej rozszerzyć? Oczywiście. Jak? W tym celu wystarczy dokupić kolejną „kostkę” i umieścić ją w kolejnym pomieszczeniu. Dodatkowy router kosztuje nieco ponad 100 zł.

Specyfikacja MW3 wygląda następująco:

 • Standard: 802.11 a/b/g/n/ac
 • Zasięg: do 200 m2
 • Częstotliwość: 2.4 GHz, 5 GHz
 • Złącza: 1 x RJ45 (LAN/WAN), 1 x RJ45
 • Obsługiwane protokoły: IEEE 802.3u, IEEE 802.3
 • Szybkość 2.4 GHz: 300 Mbps
 • Szybkość 5 GHz: 867 Mbps
 • Szyfrowanie: WPA-PSK, WPA2-PSK
 • Zarządzanie: aplikacja (Android), aplikacja (iOS)
 • Zasilanie: zasilacz AC
 • Wymiary: 90 x 90 x 90 mm
 • Akcesoria: 2 x zasilacze | instrukcja | kabel sieciowy

Aplikacja

Teraz kilka słów o samej aplikacji. Aplikacja Tenda dostępna jest zarówno na Androida jak i iOS. Pisałem o tym nieco wyżej. Obsługa apki jest bardzo prosta i przyjemna. Poniżej macie kilka screenów na których możecie zobaczyć wszystkie opcje dostępne w aplikacji.

Jak widzicie oprócz tradycyjnych funkcji w aplikacji dodatkowo znajdziemy również takie opcje jak możliwość ustawienia sieci dla gości, czy ustawienie kontroli rodzicielskiej.

Podsumowanie

Tenda Nova MW3 to dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie zestaw dwóch routerów, które szybko i bez problemu rozszerzą zasięg w Waszym domu. Bardzo ciekawą opcją, która mi się bardzo podoba jest możliwość dokupienia dodatkowego urządzenia, które sprawi, że zasięg będzie jeszcze większy. Dodatkowym i na pewno dużym plusem jest czytelna i prosta w obsłudze aplikacja z której mamy dostęp do podstawowych jak i zaawansowanych funkcji.

Zatem jeśli szukacie taniego zestawu, który poprawi Waszą sieć Wi-Fi, to zastanówcie się właśnie na MW3. Testowany przeze mnie zestaw możecie zakupić w cenie już od 299 zł. Naprawdę gorąco polecam.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Blog technologiczny OneTech.pl
@onetechpl

Możliwość komentowania jest wyłączona.