apple 1

UE nakłada na Apple karę w wysokości 500 mln euro

Jak podaje “Financial Times”, Apple stoi w obliczu bezprecedensowej decyzji Komisji Europejskiej, która nałożyła na firmę karę rzędu 500 milionów euro.

Ta decyzja jest wynikiem długotrwałego dochodzenia, które zainicjowane zostało w 2019 roku na skutek formalnej skargi złożonej przez Spotify – znanego dostawcę usług strumieniowania muzyki. Kontrowersje wzbudziła polityka Apple dotycząca obsługi zakupów w aplikacjach i metod subskrypcji usług.

Unia Europejska podniosła zarzuty wobec Apple, oskarżając firmę o stosowanie praktyk ograniczających konkurencję. W centrum uwagi znalazły się regulacje App Store, które uniemożliwiały aplikacjom strumieniowym, takim jak Spotify, informowanie użytkowników o alternatywnych, często korzystniejszych finansowo, sposobach subskrybowania usług. Te działania, zdaniem UE, skutkowały nieuczciwym promowaniem Apple Music kosztem konkurencyjnych serwisów.

UE nakłada na Apple karę w wysokości 500 mln euro ciekawostki Spotify, kara, Apple, 500 mln euro, 2024  Jak podaje "Financial Times", Apple stoi w obliczu bezprecedensowej decyzji Komisji Europejskiej, która nałożyła na firmę karę rzędu 500 milionów euro. Spotify 1 1

Przepisy, które doprowadziły do tej sytuacji, są częścią szerszego zjawiska, znanego jako środki zapobiegające omijaniu systemu płatności Apple. Dotychczasowe regulacje wymuszały na dostawcach usług korzystanie z systemu płatności Apple, co wiązało się z koniecznością uiszczenia prowizji za każdy dokonany w ten sposób zakup. Taka polityka była korzystna dla Apple, ale budziła kontrowersje i sprzeciw ze strony innych podmiotów rynku cyfrowego.

Choć nadchodzące orzeczenie Komisji Europejskiej nie będzie wymagało od Apple umożliwienia bezpośrednich płatności w aplikacjach, to nakłada na firmę obowiązek zezwolenia dostawcom usług strumieniowych na kierowanie użytkowników do ich własnych stron internetowych. Na tych stronach klienci będą mogli wykupić subskrypcje bez dodatkowych opłat nałożonych przez Apple, co z pewnością przełoży się na korzyści finansowe dla użytkowników.

Komisja Europejska ma zamiar oficjalnie ogłosić swoje orzeczenie w nadchodzących tygodniach, co pozwoli na szczegółowe zapoznanie się z treścią decyzji oraz jej konsekwencjami dla rynku cyfrowego. Warto zauważyć, że już w 2022 roku Apple podjął kroki mające na celu złagodzenie niektórych ostrych przepisów, wprowadzając wyjątki dla aplikacji typu “czytników”. Serwisy takie jak Netflix czy Kindle otrzymały możliwość umieszczania bezpośrednich odnośników do zarządzania kontem na swoich stronach internetowych, co stanowiło pewien krok naprzód w kierunku większej elastyczności.

W kontekście nadchodzących zmian, spowodowanych wprowadzeniem ustawy o rynku cyfrowym, Apple zobowiązało się do umożliwienia Spotify korzystania z alternatywnych metod płatności w Unii Europejskiej. Mimo to, firma nadal zamierza pobierać 17% opłaty od transakcji dokonywanych przez usługi pozostające w App Store, co nadal jest przedmiotem dyskusji i analiz.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top