Krzysiek Borek29.03.2017
Aktualizacja do wersji iOS 10.3.2 nie pojawi się na iUrządzeniach z 32-bitowym układem scalonym

Wczoraj Apple udostępniło pierwszą (deweloperską) wersję testową iOS 10.3.2, a na oficjalnej stronie nie ma obrazów systemu operacyjnego dla iPhone’a 5 i iPada 4gen.

W praktyce oznacza to zakończenie wsparcia dla tych urządzeń mobilnych.

Poniższy zrzut ekranu jasno pokazuje, że oprogramowanie jest kompatybilne wyłącznie z nowszymi modelami, choć nie oznacza to od razu porzucenia wsparcia dla starszych.

Z drugiej strony może to być początek podjęcia takiej decyzji przed wydaniem iOS 11.

iPhone 5,5c i iPad 4gen mogą na razie zapomnieć o aktualizacji oprogramowania układowego, ponieważ wszystkie korzystają z ostatniego 32-bitowego układu scalonego, którym jest Apple A6. Wprowadzenie do sprzedaży iPhone’a 5S z 64-bitowym SoC stało się początkiem końca starszych układów scalonych i aplikacji. Rok później Apple wprowadziło ważną wytyczną do App Store, aplikacje muszą zawierać 64-bitowe instrukcje, inaczej mogą zostać usunięte ze sklepu z aplikacjami i grami.

Obecnie ciężko stwierdzić, czy Apple rzeczywiście chce zakończyć wspieranie starszych urządzeń mobilnych. Brak oprogramowania testowego dla wyżej wymienionych maszyn nie musi oznaczać, że ostateczna wersja się na nich nie pojawi. Być może podczas oficjalnego udostępnienia aplikacji sytuacja się poprawi.

Dla mnie byłoby to śmieszne, ponieważ iOS 10.3.2 to pewnie kosmetyczne zmiany względem 10.3 i nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego od tej wersji Apple zostawiłoby na lodzie sprzęt z 32-bitowymi układami scalonymi.

Źródło: appleinsider.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek