Krzysiek Borek12.04.2017
Najnowszy bootrom exploit pozwala na dożywotnie odblokowanie iPhone 3GS

Większość z was pewnie jest na czasie i korzysta z najnowszych iPhone’ów lub ich poprzedników, a 3GS to już przeszłość.

Na szczęście nie dla utalentowanych programistów, którzy znaleźli kolejny exploit umożliwiający trwały Jailbreak iPhone’a 3GS.

Sam swoją przygodę z urządzeniami mobilnymi Apple zaczynałem od 3GS, z którym mam miłe wspomnienia. Dzięki Jailbreak i ultrasn0w nie musiałem płacić za ściągnięcie simlocka i operacja trwała aż 30 minut, a nie 3 dni w salonie z telefonami. Nie zmienia to jednak faktu, że Alloc 8 pozwala na stały Jailbreak 3GS z nowym bootromem, co wtedy było niemożliwe i sprawiało, że 3GS musiał mieć odpowiednią wersję iOS. Na szczęście mój egzemplarz miał stary bootrom, więc każda wersja iOS kwalifikowała się do wykonania stałego Jailbreaka.

Do tej pory odblokowanie iOS w 3GS było możliwe dzięki exploitowi K24pwn (dla iPhone 3GS ze starym bootromem), co wiązało się z dożywotnią możliwością wykonania wielu operacji takich, jak aktualizacja iOS, powrót na starszą wersję i oczywiście wspomniany Jailbreak.

alloc8 brings freedom to millions of iPhone 3GS devices, forever, by exploiting a powerful vulnerability in function malloc in the bootrom. Both revisions of iPhone 3GS bootrom are vulnerable, but old bootrom is also vulnerable to 24Kpwn, which is faster than alloc8.

Pomimo braku iPhone’a 3GS to dla mnie świetna informacja, ponieważ dożywotni dostęp do systemu operacyjnego może przydać się programistom. Nie jest to najnowszy model, ale Apple nie jest w stanie załatać luki, którą wykorzystują bootrom exploity i to jest według mnie najważniejsze. Nie mam wątpliwości, że to wielkie osiągnięcie nie tylko dla autora, ale również społeczności i wszystkich pomagających mu przy tym przedsięwzięciu osób. Problemem może być dostępność dla nowszych wersji iPhone’a 3GS, co nie zmienia faktu, że axi0mX odwalił kawał dobrej roboty.

Źródło: redmondpie.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek