AirTag

AirTag w ogniu krytyki: Czy Apple odpowie za zaniedbania?

Ponad 30 mieszkańców Stanów Zjednoczonych zainicjowało proces sądowy przeciwko korporacji Apple, oskarżając ją o zaniedbania w kontekście bezpieczeństwa AirTag.

Zdaniem powodów, braki w zabezpieczeniach tego urządzenia przyczyniły się do jego wykorzystania w celach stalkingu, co czyni go jednym z najbardziej niebezpiecznych narzędzi w rękach osób naruszających prywatność innych.

Wskazują, że w wielu przypadkach ofiary zmuszone były do zwrócenia się do serwisów technicznych w celu zidentyfikowania i usunięcia ukrytego w ich pojazdach urządzenia. Niejednokrotnie ofiary były zmuszone do zmiany miejsca zamieszkania, a w skrajnych przypadkach doszło nawet do aktów przemocy, włączając w to morderstwa.

AirTag w ogniu krytyki: Czy Apple odpowie za zaniedbania? ciekawostki technologia, stalking, sąd, regulacje prawne, przemysł technologiczny, produkt wadliwy, pozew zbiorowy, odszkodowania, naruszenie prywatności, morderstwo, LaPrecia Sanders, etyka, bezpieczenstwo, Apple, AirTag  Ponad 30 mieszkańców Stanów Zjednoczonych zainicjowało proces sądowy przeciwko korporacji Apple, oskarżając ją o zaniedbania w kontekście bezpieczeństwa AirTag. AirTag

Jednym z najbardziej poruszających przykładów jest sytuacja LaPrecii Sanders, mieszkanki stanu Indiana, która straciła syna w wyniku stalkingu. Jego partnerka użyła AirTaga do namierzenia jego lokalizacji i potrąciła go pojazdem, gdy opuszczał lokal rozrywkowy. Zdaniem powodów, AirTagi były najczęściej umieszczane w miejscach trudno dostępnych, takich jak podszewka toreb czy wnęki w samochodach, co znacznie utrudniało ich wykrycie.

Oskarżający zarzucają Apple, że mimo świadomości potencjalnych zagrożeń związanych z możliwościami wykorzystania AirTagów w celach niezgodnych z prawem, firma w dalszym ciągu reklamuje je jako narzędzia zwiększające bezpieczeństwo. Według nich, działania te są sprzeczne zarówno z federalnymi, jak i stanowymi przepisami prawa, które zabraniają wprowadzenia na rynek wadliwych produktów

.

W ramach postępowania sądowego, osoby te ubiegają się o odszkodowania dla wszystkich ofiar stalkingu z wykorzystaniem technologii Apple. Ostateczna suma zadośćuczynienia będzie zależała od decyzji sądu. Jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone, może to mieć poważne implikacje nie tylko dla korporacji Apple, ale i dla całego przemysłu technologicznego, zmuszając do ponownego przemyślenia kwestii związanych z etyką i bezpieczeństwem w kontekście rozwijających się technologii.

To wydarzenie rzuca również cień na kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem w erze cyfrowej. Otwiera to dyskusję na temat odpowiedzialności firm technologicznych za potencjalne nadużycia związane z ich produktami, co może doprowadzić do wprowadzenia nowych regulacji prawnych w tej dziedzinie.

A co ty o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

Źródło:

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 156

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top