Michał18.12.2017
Edimax IC-5170SC – zestaw startowy dla inteligentego domu

Najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed złodziejami to montaż monitoringu. Jakiś czas temu otrzymałem zestaw startowy SmartHome firmy Edimax do testów.

Zamontowałem go u siebie w domu i chciałbym się podzielić z Wami moimi odczuciami po dłuższym okresie testowania.

Wiele firm coraz chętniej wchodzi w rynek domów inteligentnych i chce wziąć kawałek tortu dla siebie. Edimax również tak postępuje, dodając do oferty zestaw Smart Home, który swoimi możliwościami może z powodzeniem wystarczyć większości użytkowników.

W skład startera wchodzi:

 • bezprzewodowa kamer typu “fisheye”,
 • czujnika otwarcia drzwi/okna,
 • czujnika PIR,
 • czujnika temperatury oraz wilgotności.

Dodatkowo dzięki aplikacji EdiLife można mieć podgląd naszego domu w czasie rzeczywistym z poziomu smartfona. Jak widać zestaw IC-5170SC pozwala kompleksowo strzec i kontrolować chroniony dom.

Zawartość opakowania

Urządzenia zostały spakowane w schludne i ładnie prezentujące się pudełko. po otworzeniu zobaczymy cały zestaw podstawowy, który umożliwi monitorowanie domu. Pełna zawartość zestawu:

 •  kamera IP
 • czujnik temperatury i wilgotności
 • adapter USB do parowania czujników
 • czujnik otwarcia drzwi/okna
 • czujnik PIR
 • zasilacz sieciowy
 • przewód Ethernet
 • wkręty i zestaw do montażu na ścianie
 • baterie i instrukcja obsługi

Poszczególne elementy zostały wykonane ze sprawiającego dobre wrażenie plastiku (nic nie skrzypiało), co daje nadzieję na to, że wytrzymają długi okres. Sensory do zasilania potrzebują standardowych baterii AAA, producent deklaruje, że powinny one wystarczyć na cały rok działania, a nawet jeśli się rozładują, to ich wymiana nie sprawia problemu.

Obsługa

Przejdźmy teraz do najważniejszego punktu, czyli tego jak się testowane urządzenie sprawuje. Na pierwszy ogień pójdzie kamerka, ponieważ to ona jest najciekawszym elementem zestawu. 

Kamera nagrywa obraz w rozdzielczości FullHD, ale co ciekawe nagrywa obraz panoramiczny o kącie aż 180°, więc pozwala na objęcie monitoringiem szerszego zakresu pokoju. Samo nagranie może być nagrana na karcie microSD, dysku sieciowym lub w chmurze. Jedyny minus jest taki, że kamerka nie za bardzo radzi sobie z nagraniami w nocy, wszystko przez brak obecności doświetlacza.

Drugim elementem jest czujnik otwarcia drzwi/okna, składa się on z dwóch części: czujnika i elementu magnetycznego. Jego zadaniem jest monitorowanie drzwi lub okna czy nie zostały otwarte. Jeśli czujka zaobserwuje otwarcie, to wyśle powiadomienie na telefon. Powiadomienia na telefon z czujników przychodziły praktycznie po 2-3 sekundach od wykrycia ruchu.

Kolejny element to czujka podczerwieni, jej zadaniem jest wykrycie ruchu na podstawie zmian temperatury spowodowanej przez przechodzące osoby lub zwierzęta. Po wykryciu ruchu czujka wyśle nam powiadomienie. Urządzenie dzięki zastosowaniu podczerwieni pozwala wyeliminować fałszywe alarmy spowodowane na przykład poruszaniem się gałęzi na wietrze. Detektor posiada 110° pole widzenia o zasięgu do 3 metrów.

Ostatnią częścią zestawu to czujnik temperatury i wilgotności (patrz wyżej). Jego rolą jest informowanie użytkownika o zmianach otoczenia w domu. Jednym z przykładowych zastosowań urządzenia może być zamontowanie go w miejscach, gdzie poziom temperatury i wilgotności może mieć istotny wpływ na działanie urządzenia, na przykład przy komputerze.

Aplikacja

Aplikacja EdiLife, bo takowa jest potrzebna do korzystania z zestawu dostępna jest zarówno na iOS jak i Androida. Jej obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy uruchomić aplikację, wybrać naszą kamerkę, wpisać hasło do sieci Wi-Fi i to wszystko. Reszta odbywa się automatycznie.

Poniżej możecie zobaczyć aplikację EdiLife w akcji.

Podsumowanie

Ogólnie zestaw oceniam na plus. Wszystko działało sprawnie i prawidłowo. Uważam, że dla wszystkich osób chcących mieć kontrolę nad swoim domem czy innym miejscem to zestaw startowy Edimax będzie idealny. Jaka jest cena zestawu startowego Edimax? Cena zestawy to około 600 zł, czyli nie jest tak źle. Polecamy.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz