sztuczna 1

Europa przyjęła pierwsze na świecie prawo ograniczające pracę sztucznej inteligencji

Europa stała się pionierem na globalnej arenie regulacji technologicznych, wprowadzając przełomowe przepisy mające na celu uregulowanie działalności systemów opartych na sztucznej inteligencji (AI).

Ta inicjatywa prawna, jako pierwsza tego rodzaju na świecie, nakłada istotne ograniczenia oraz wprowadza wymogi dotyczące przejrzystości i oceny ryzyka dla systemów AI klasyfikowanych jako wysokiego ryzyka. Nowe regulacje mają zastosowanie do wszelkich produktów i usług wykorzystujących sztuczną inteligencję, które są oferowane na rynku Unii Europejskiej, bez względu na kraj ich pochodzenia czy miejsce opracowania. W ramach tych przepisów ustanowiono również mechanizm sankcji finansowych za naruszenia, sięgających do 7% globalnych rocznych przychodów przedsiębiorstwa.

Europa przyjęła pierwsze na świecie prawo ograniczające pracę sztucznej inteligencji ciekawostki UE, sztuczna inteligencja, europa  Europa stała się pionierem na globalnej arenie regulacji technologicznych, wprowadzając przełomowe przepisy mające na celu uregulowanie działalności systemów opartych na sztucznej inteligencji (AI). sztuczna 1

Regulacje te skupiają się na kilku kluczowych obszarach, mających na celu ochronę praw obywateli oraz zapewnienie etycznego wykorzystania technologii AI. Zabronione zostaje stosowanie systemów AI zdolnych do analizy i rozpoznawania emocji w edukacji oraz miejscach pracy, mając na uwadze potencjalne zagrożenia dla prywatności i dobrego samopoczucia osób poddawanych takiemu monitorowaniu. Ponadto, wprowadza się zakaz wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy i innych form identyfikacji biometrycznej w przestrzeni publicznej, co jest odpowiedzią na rosnące obawy dotyczące nadzoru i ingerencji w sferę prywatną obywateli.

Istotnym elementem nowych przepisów jest regulacja dotycząca tzw. “deepfake” – technologii pozwalającej na tworzenie wysoce realistycznych manipulowanych materiałów wideo lub audio. Wszystkie treści tego typu będą musiały być odpowiednio oznaczone, aby uniknąć wprowadzania w błąd odbiorców i potencjalnego wykorzystania do dezinformacji.

Dodatkowo, ograniczenia wprowadzone przez europejską ustawę dotyczą także wykorzystania AI do analizy i przetwarzania aplikacji o pracę. Ma to na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom i dyskryminacji w procesie rekrutacyjnym, zapewniając równość szans dla wszystkich kandydatów.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie w drugiej połowie 2024 roku, pod warunkiem zatwierdzenia na wszystkich etapach procedury legislacyjnej. Pełna implementacja przepisów rozpocznie się w roku 2025 i będzie postępować stopniowo przez kolejne lata. Ta inicjatywa Unii Europejskiej ma na celu nie tylko ochronę obywateli przed potencjalnie negatywnymi skutkami niewłaściwego wykorzystania technologii AI, ale również stworzenie stabilnego i przewidywalnego środowiska prawno-regulacyjnego dla przedsiębiorstw działających w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 211

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top