iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. 11

iOS 11 – co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego

“iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (…)” niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu.

iOS 11 jest już dostępne dla wszystkich użytkowników sprzętu Apple. Dla wielu – uaktualnienie jak każde inne. Na pierwszy rzut oka nie wnosi wiele (na drugi rzut oka zresztą też), ale mówi wiele o zmianach, jakie zaszły w Apple po odejściu Steve’a Jobsa. Zawsze ceniłem urządzenia z jabłkiem “na plecach” za oprogramowanie – przede wszystkim stabilne, ale też napisane z ogromną dbałością o szczegóły. O szczegóły, których wiele osób na pewno nigdy nie zauważyło, ale Ci, którzy byli w stanie je dostrzec, docenili je zdecydowanie bardziej niż nawet niektóre sztandarowe funkcje. Ja zaliczałem się do tej drugiej grupy. Uwielbiałem iOS za to, że każda ikona, każda belka, każda część interfejsu była spójna i dopracowana z matematyczną dbałością o detale. Były to rzeczy, które rzeczywiście mogli olać, ale nie robili tego. Robiło to na mnie ogromne wrażenie i sprawiało, że każde “slide to unlock” wiązało się z poczuciem przyjemności i satysfakcji. Niestety dziś tego już nie ma. iOS 11 jest sygnałem (w moim odczuciu najmocniejszym od iOS 7), że w Apple zmieniły się priorytety. Już nie chodzi o to coś, o te niuanse, które docenią nieliczni. Dziś ma być kolorowo, krzykliwie i efektownie. Dla mas i dla zysków. Niby oczywiste, ale w perspektywie czasu może odbić się czkawką. Chyba że należę do wymierającego gatunku użytkowników…

“Jedenastki” używam od pierwszych wersji beta. Dziś mam wersję fin… nie, nie, nie nazwałbym jej wersją finalną. To wersja 11.0. Zatem dziś mam wersję 11.0 i co chwilę zauważam kolejne niedociągnięcia. Ogólne wrażenie jest dobre, ale jeśli się przyjrzeć…

Zanim przejdę do konkretów. Przygotujcie się, moi drodzy czytelnicy, na moją upierdliwość i pedantyzm. Kto decyduje się edytować ikonę, aby logo było co do piksela na środku tej ikony, a nie z 2-pikselowym przesunięciem? Tak, tak, przyznaję się – ja. Poprawiałem takie szczegóły w niedopracowanych ikonach programów firm trzecich. Dziś natomiast wiele poprawiłbym w iOS, czego w przeszłości robić nie było trzeba i stąd poniższy tekst.

Zacznę od najbardziej popularnej kwestii, mianowicie od centrum sterowania. Zmieniła się bowiem jego funkcjonalność. Teraz już nie można wyłączyć Wi-Fi i Bluetooth z jego poziomu – można jedynie rozłączyć się z siecią lub urządzeniem, z którym w chwili obecnej jesteśmy połączeni. Niby nic, ale nikt o tym jasno nie powiedział i sam system też nie daje jasnego sygnału, że tak to działa. Czy to problem? Może i nie, jednak wiążę się to z wieloma nieporozumieniami i poirytowaniem. Konto Apple Support na Twitterze spotkało się z lawiną negatywnych komentarzy. Kiedyś iOS (wtedy jeszcze iPhone OS) było bardzo intuicyjne, a dziś wiele osób pewnie jeszcze nie ma świadomości, że tak naprawdę nie wyłączyli Wi-Fi lub Bluetooth… Brakuje mi dawnej oczywistości systemu Apple.

Kolejny przystanek na drodze mojego narzekania to niedociągnięcia w interfejsie. Tutaj pewnie część pomyśli, że jestem nienormalny, a ja nie będę dyskutować… iOS 11 to m.in. nowe nagłówki w aplikacjach. Dość duże, ale da się przyzwyczaić. Zauważyłem jednak, że w większości aplikacji tytuły są wyrównane w stosunku do pola wyszukiwania, natomiast w aplikacji Mail tytuł odstaje. Z kolei w aplikacji Files pole wyszukiwania jest mniejsze i umiejscowione niżej, niż w pozostałych. Wszystkie różnią się odcieniem. Kolor czcionki też jest inny. Animacja po dotknięciu pola wyszukiwania również nie jest taka sama. Aplikacja Files dodatkowo nie posiada górnej belki. Takich różnic jest więcej, nie mają oczywiście wpływu na używanie urządzenia, ale powyższe zestawienie świadczy o jednym – Apple kładzie, sami wiecie co, na detale i spójność.

iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. 1 650x192

 

W aplikacji Ustawienia zakładki podzielone są na grupy i oddzielone odstępem – nic się w tej kwestii nie zmieniło. Zmieniło się natomiast jedno – odstępy różnią się od siebie. Ktoś może powiedzieć, że celowo, bo najpierw są aplikacje systemowe, a później aplikacje firm trzecich. Jedno jest jednak pewne – wcześniej wyglądało to inaczej.

iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. 1 1

W sekcji Apple ID w aplikacji Ustawienia znajdziecie listę przypisanych do konta urządzeń. W iOS 10 wszystko było w jednej linii, w iOS 11 urządzenia odstają w stosunku do reszty. Na poniższym zrzucie iOS 11 jest po lewej, iOS 10 po prawej.

iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. Untitled 3 787x700

 

Zauważalną nowością w iOS 11 jest App Store. Nowy, świeży design i nowe babole. Aplikacja przypomina teraz Muzykę, jednak znajdziemy między nimi wiele różnic. Dla przykładu, pole wyszukiwania w aplikacji Muzyka jest większe i umieszczone niżej. Czcionka również jest większa. Nagłówek “Często wyszukiwane” jest niżej – jeszcze niżej, niż pole wyszukiwania (czyli nie wynika to z obniżenia pola szukania, po prostu został inaczej umiejscowiony). Gdyby tego było mało, często wyszukiwane frazy po dotknięciu w Muzyce podświetlają się na czerwono (macklemore), a w App Store nie podświetlają się wcale (tribal wars).

iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. Untitled 2 2 787x700

Skoro jesteśmy przy App Store, opiszę jeszcze jeden błąd. Kiedy w innych aplikacjach wpiszemy cokolwiek w pole wyszukiwania, a następnie dotkniemy krzyżyka (x), aby skasować wpisane słowo, od razu pojawia się klawiatura, abyśmy mogli pisać od nowa. W App Store tym sposobem co prawda również usuniecie wpisane hasło, ale trzeba jeszcze raz dotknąć pola wyszukiwania, aby skorzystać z klawiatury.

Dość często korzystam z zapisanych w Safari haseł. Nie inaczej było po instalacji iOS 11. Niestety po wybraniu loginu, który mnie interesuje, nie byłem w stanie skopiować hasła, ponieważ przycisk “Kopiuj” znikał na tyle szybko, że nie mogłem go dotknąć. W przypadku trzech innych haseł było OK.

Powiadomienia, ekran blokady, widżety. Tutaj panuje niezły chaos. Jesteśmy na ekranie blokady, przeciągamy palec z góry – dostajemy powiadomienia, które wjeżdżają od dołu. Jesteśmy na ekranie początkowym, przeciągamy palec z góry – dostajemy ekran blokady z powiadomieniami na dzień dobry. Widżety – możemy je wywołać bezpośrednio z ekranu początkowego, ale i z powiadomień i z ekranu blokady. Kiedy jednak zaczynamy od ekranu początkowego, nie zobaczymy godziny, a przeciągnięcie widżetów w dół nie wywoła wyszukiwarki. Startując z ekranu blokady i powiadomień zobaczymy godzinę, a przeciągnięcie w dół wywoła wyszukiwarkę z efektem rozmycia w tle.

Na koniec coś, czego nie mogę nazwać niedociągnięciem. Aplikacja Wiadomości i przyciski na samym dole. Za każdym razem, kiedy do kogoś piszę, mam wrażenie, że włączyłem grę planszową, o czym wspomniałem w moim poprzednim tekście.

iOS 11 - co mówi o priorytetach w Apple? Niestety niewiele dobrego polecane, felietony iOS 11, czy warto instalować iOS 11, błędy w iOS 11, Apple  "iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom (...)" niekonsekwencji i niedopracowania. To tak słowem wstępu, aby wprowadzić Was w klimat poniższego tekstu. 2

Podobnych przykładów można znaleźć więcej. Jak już wcześniej pisałem, nie mają wpływu na używanie urządzenia, ale dla mnie to prosty komunikat – w Apple już nie liczą się szczegóły, minimalizm i spójność, a przynajmniej nie tak, jak kiedyś.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top