karta 1

Krótka historia kart pamięci – co warto wiedzieć?

Wpis sponsorowany

Większość osób korzysta z kart pamięci. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, jak narodził się pomysł powstania tego niewielkiego urządzenia.

Jak ewoluowała technologia kart pamięci? Jak wygląda współczesna era cyfrowa? Przeczytaj.

Krótka historia kart pamięci – co warto wiedzieć? ciekawostki komputronik, karty pamięci  Większość osób korzysta z kart pamięci. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, jak narodził się pomysł powstania tego niewielkiego urządzenia. karta 4

Jak powstała karta pamięci?

Ludzie od zawsze pragnęli zachowywać i przechowywać informacje. To naturalna, integralna część życia każdego z nas. Jednak dopiero ostatnie stulecie, które przyniosło rewolucję cyfrową, pozwoliło przechowywać ogromną ilość danych na niewielkich urządzeniach przenośnych – nośnikach nazywanych kartami pamięci. Ich początek datuje się na wczesne lata 90. XX wieku. Właśnie wtedy zaczęto dokonywać pierwszych prób wykorzystania technologii w celu komercyjnym.

Firma SanDisk wprowadziła na rynek pierwszą kartę pamięci CF (CompactFlash) w 1994 roku. To właśnie jej używano w aparatach cyfrowych do przechowywania większej ilości zdjęć. Mimo że karta pamięci wydaje się dziś dość prymitywna, jak na tamte czasy stanowiła prawdziwą innowację w świecie technologii. Była przełomowym wynalazkiem, dzięki któremu można było przechowywać większą ilość danych w stosunkowo niewielkim miejscu – a już na pewno znacznie mniejszym niż klasyczne nośniki (np. taśma magnetofonowa czy dyskietka). W tym miejscu możesz sprawdzić ciekawe modele współczesnych kart pamięci CF: https://www.komputronik.pl/search-filter/611/karty-compact-flash-cf.

Jak ewoluowała technologia kart pamięci?

Wraz z postępem technologicznym zaczęło pojawiać się coraz większe zapotrzebowanie na przenośne nośniki danych. W związku z tym rynek kart pamięci zaczął coraz prężniej się rozwijać. W kolejnych latach pojawiła się karta SD (Secure Digital). Karta błyskawicznie stała się jednym z podstawowych rozwiązań technologicznych. Wyróżniała się mniejszą wielkością, a także znacznie większą pojemnością niż CompactFlash. Z czasem udało jej się niemal całkiem wyprzeć prototyp od SanDisk.

W kolejnych latach pojawiły się następne, ulepszone wersje kart SD: SDXC (Extended Capacity) oraz SDHC (High Capacity). Dzięki nim możliwe okazało się przechowywanie jeszcze większej ilości danych. Niezwykle ważnym rozwiązaniem stała się karta MicroSD – była mniejsza niż karta SD. Tę kartę do dziś wykorzystuje się w urządzeniach przenośnych, np. tabletach i smartfonach. Wysokiej jakości karty pamięci znajdziesz m.in. w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/category/611/karty-pamieci,samsung.html.

Kart pamięci kontra efa cyfrowego świata

Jeśli chodzi o współczesną erę cyfrową, niesie ona znacznie większe wymagania. Dziś szukamy najlepszych rozwiązań, aby przechowywać znacznie większą ilość danych niż kiedyś. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że nowoczesne karty pamięci są wydajniejsze i pojemniejsze. Na dysku możemy mieć nawet terabajty wolnej przestrzeni. Pozwala to przechowywać na urządzeniu dziesiątki tysięcy zdjęć, a także wiele godzin filmów w jakości 4K. Możemy też zgromadzić na nim setki tysięcy godzin muzyki.

Warto zaznaczyć, że karty pamięci są niezwykle istotną częścią Internetu rzeczy, znanego bliżej jako IoT. Dzięki temu można przechowywać oraz przesyłać dane z urządzeń IoT do chmury, ale też innych sprzętów. Kart pamięci używa się nie tylko w warunkach domowych, ale też np. w przemyśle wojskowym, medycznym i lotniczym. Wykorzystywane są wszędzie, gdzie konieczna jest niezawodność urządzeń.

Historia kart pamięci to ciągły postęp technologiczny. Właśnie dzięki niemu możliwe było i wciąż jest przechowywanie coraz większej ilości danych na znacznie mniejszych nośnikach niż kiedyś. Zaczynając na CompactFlash, a kończąc na dzisiejszych terabajtowych kartach pamięci. Te małe, przenośne narzędzia dziś są nieodłączną częścią życia wielu z nas. Właśnie na nich przechowujemy ważne dane i pliki. Karty pamięci są też nieodzowne do pracy wielu ważnych instytucji – bez nich ciężko byłoby uporządkować informacje.

Należy podkreślić, że rynek kart pamięci wciąż się zmienia – wraz z rosnącymi potrzebami oraz postępem technologicznym. Karty pamięci cały czas odgrywać będą jednak istotną rolę w przechowywaniu, a następnie przesyłaniu danych.

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 168

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top