Dawid Liwski27.11.2019
Little Snitch – kontroluj połączenia przychodzące i wychodzące

Jeśli chcesz sprawdzić i zadecydować, z czym i kiedy łączą się programy i procesy na Twoim komputerze, Little Snitch jest właśnie dla Ciebie. Program jest mocno zaawansowany i pozwala kontrolować cały ruch w sieci wedle własnych preferencji.

Do wyboru mamy trzy główne tryby pracy: Alert, Silent (Deny) i Silent (Allow). Osobiście używam pierwszego – jakiekolwiek połączenie przychodzące i wychodzące jest w pierwszej kolejności blokowane, a my dostajemy o nim szczegółowe informacje i możemy zadecydować czy zgadzamy się na to konkretne połączenie. Możemy też z góry zgodzić się na wszystkie połączenia. Tryby Silent będą z automatu akceptować (Allow) lub odrzucać (Deny) wszystkie połączenia.

Rzecz jasna możemy stworzyć listę reguł dla każdego programu i procesu. Listę można na bieżąco edytować, usuwać z niej konkretne pozycje lub dodawać nowe. Możemy też monitorować połączenia, włącznie z ich lokalizacją pokazaną na mapie. Dowiemy się ile MB odebraliśmy/wysłaliśmy, ile było połączeń, które się powiodły, a które zostały zablokowane. Dowiemy się z jakimi adresami IP i portami łączył się dany program. Jeśli jakiekolwiek reguły będą się pokrywać lub będą niepoprawne (np. po usunięciu aplikacji, dla której stworzyliśmy regułę), od razu zostaniemy o tym poinformowani.

Program nie obciąża systemu w odczuwalnym stopniu. Nie zauważyłem szybszego zużywania baterii czy wzrostu temperatury. Obciążenie CPU w % dla Agenta Little Snitch przy normalnej pracy (po stworzeniu reguł) to 0,2-0,4%. Aplikacja nigdy nie pojawiła się na liście znacznie zużywających baterię.

Little Snitch kosztuje 45 euro. Sporo, ale jeśli ktoś rzeczywiście chce kontrolować swoje połączenia, ten program nie ma sobie równych. Dla osób szukających tańszego rozwiązania pomocny może się okazać Radio Silence. Program pozwala blokować połączenia, ale to my musimy wskazać, który program ma być blokowany. Nie dostaniemy tak szczegółowych informacji, ani powiadomienia o próbie połączenia. Nie mamy opcji monitorowania. Zatem jeśli chcemy wykluczyć jakiś program, Radio Silence wystarczy. Jeśli natomiast chcemy na bieżąco kontrolować wszystkie połączenia i mieć pełną kontrolę, polecam zastanowić się nad Little Snitch.

Dla porównania – okno główne programu Radio Silence.

Więcej na stronie dewelopera: Getting Started – Little Snitch

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS