applewatchseries8

Pomiar tlenu we krwi może powrócić do amerykańskiego Apple Watch w 2028 roku

Od stycznia tego roku amerykański rynek zegarków inteligentnych Apple Watch Series 9 oraz Ultra 2 został pozbawiony funkcji mierzenia poziomu tlenu we krwi.

Decyzja ta wynikła z podejrzenia o naruszenie zastrzeżonej technologii firmy Masimo, skutkujące zakazem importu tych modeli do USA. Konsekwencją było wprowadzenie przez Apple aktualizacji oprogramowania, które dezaktywuje pulsoksymetrię w urządzeniach sprzężonych z iPhone’ami, uniemożliwiając użytkownikom dostęp do tej funkcji.

Na podstawie dostępnych informacji, pierwotne decyzje amerykańskiej służby celnej i ochrony granic (CBP) z 12 stycznia umożliwiły Apple kontynuację sprzedaży wybranych modeli zegarków, lecz z wyłączonym czujnikiem tlenu we krwi. Apple zastosowało oprogramowanie, które uniemożliwia korzystanie z funkcji pulsoksymetrii, wyświetlając przy tym ostrzeżenie o jej niedostępności.

Pomiar tlenu we krwi może powrócić do amerykańskiego Apple Watch w 2028 roku ciekawostki USA, poziom tlenu we krwi, Apple Watch, 2024  Od stycznia tego roku amerykański rynek zegarków inteligentnych Apple Watch Series 9 oraz Ultra 2 został pozbawiony funkcji mierzenia poziomu tlenu we krwi. AppleWatchSeries9 1

Ciekawym aspektem tego sporu jest próba firmy Masimo, która zauważyła, że wyłączenie funkcji nie jest pełne i nieodwracalne. Demonstrując to przez użycie jailbreakowanego iPhone’a z starszym systemem iOS, Masimo udowodniło, że możliwa jest reaktywacja pulsoksymetru. Działanie to miało na celu podważyć argument Apple o całkowitym usunięciu funkcji i zakwestionować zgodność z ograniczeniami importowymi. Jednak amerykańska służba celna i ochrony granicznej uznała, że działania Apple wystarczają do uniknięcia naruszenia patentowego, co pozwoliło na sprzedaż zegarków na rynku amerykańskim.

W kontekście tej sytuacji, istotnym jest fakt, że patenty Masimo, które według zarzutów zostały naruszone przez Apple, wygasną w sierpniu 2028 roku. Oznacza to, że Apple ma potencjalną możliwość legalnego ponownego wprowadzenia funkcji mierzenia poziomu tlenu we krwi w modelach Apple Watch Series 9 i Ultra 2, o ile nie zostaną wcześniej osiągnięte porozumienia licencyjne lub zmiany prawne. Firma już teraz podejmuje kroki prawne, apelując do Komisji Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych o uchylenie obowiązującej decyzji, co może przyspieszyć proces reintegracji wspomnianej funkcjonalności.

Warto zauważyć, że problem dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. Poza Stanami Zjednoczonymi, zegarki Apple Watch Series 9 i Ultra 2 zachowują pełną funkcjonalność, w tym monitorowanie poziomu tlenu we krwi. To oznacza, że ograniczenia te mają charakter geograficzny i są związane wyłącznie z kwestiami patentowymi na terenie USA.

Dyrektor generalny Masimo, Joe Kiani, wypowiedział się na temat tej sytuacji, podkreślając brak dotychczasowych rozmów z Apple. Mimo otwartości na dialog, Kiani podkreśla potrzebę przeprosin i uczciwej rozmowy jako fundamentu każdego potencjalnego porozumienia. Jego krytyczne opinie o czujniku tlenu we krwi w zegarkach Apple wskazują na głębokie rozbieżności pomiędzy obiema firmami co do jakości i niezawodności oferowanych rozwiązań.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top