OneTech17.11.2019
Tanie smartfony stanowią zagrożenie dla użytkowników. Na liście Sony, Samsung i Xiaomi

Firma Kryptowire zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym, co roku publikuje raport na temat aplikacji na smartfony z systemem operacyjnym Android. Badanie jest wspierane przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Firma bada oprogramowanie zainstalowane przez producentów na smartfonach. W najnowszym raporcie za 2019 r. eksperci znaleźli 146 aplikacji z lukami, które mogą być wykorzystywane przez złośliwe oprogramowanie.

Wszystkie te aplikacje są wstępnie instalowane przez producentów na tanich smartfonach. Aplikacje umożliwiają oszustom na podsłuch za pomocą mikrofonu, który znajduje się w smartfonie, czy na zmiany jednostronnych uprawnień dostępu i potajemnego przesyłania danych do producenta. Wszystko to oczywiście bez wiedzy użytkownika.

Luki znaleziono na smartfonach 29 różnych producentów. Lista obejmuje zarówno stosunkowo nieznane marki, takie jak Cubot i Doogee, a także bardzo znane, takie jak Sony, Samsung i Xiaomi.

Biorąc pod uwagę, że przeciętny smartfon z Androidem otrzymuje od stu do czterystu wstępnie zainstalowanych aplikacji, luki w nich stanowią poważne i rosnące zagrożenie dla użytkowników.

Według ekspertów problem nie jest nierozwiązywalny. Prezes Kryptowire Angelos Stavrou zauważył, że Google może wymagać dokładniejszej analizy kodu i odpowiedzialności producenta za oprogramowanie w produktach wchodzących w skład ekosystemu Androida.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl