OneTech08.05.2018
Tenda AC18 – router z Wi-Fi AC1900, VPN oraz znakomitą apką na iPhone i iPad

Kilka tygodni temu dzięki uprzejmości Tenda otrzymałem do testów router oznaczony symbolem AC18. Dziś chciałbym napisać Wam kilka zdań na jego temat.

Wygląd

AC18 podobnie jak testowany przeze mnie kilka miesięcy wcześniej model AC6 wygląda dość „agresywnie”, ale przyjemnie. Mi się podoba.

Z przodu routera znajdziemy kilka diód informujących nas między innymi o sieci 2,4G, 5G, WAN, czy WPS.

Tył to oczywiście wejścia LAN oraz miejsce na podłączenie zasilania. Ale to nie wszystko.

Znajdują się tam także dwa przyciski – WPS i Wi-Fi.

Zasięg WiFi i szybkość działania

Router posiada procesor Dual Broadcom ARM Cortex-A9 i 256 MB pamięci DDR3 co zapewnia niezrównaną kompatybilność i stabilność działania.

Tenda AC18 wyposażony jest w aż trzy anteny, które jak podaje producent zapewniają niewiarygodny zasięg sieci bezprzewodowej i niezawodność transmisji.  I tak jest! Bez problemu korzystałem z Wi-Fi poza domem. Ale to nie wszystko.

Bardzo fajną sprawą jest możliwość ręcznego ustawienia mocy sygnału Wi-Fi. Widzicie to dokładnie na powyższym screenie.

Pełne gigabitowe połączenie kablowe

Dzięki 1 gigabitowemu portowi WAN i 4 gigabitowym portom LAN prędkości mogą być do 10 razy szybsze niż połączenia Fast Ethernet. AC18 to wydajne urządzenie wspierające solidną i niezwykle szybką sieć przewodową.

Wi-Fi dla gości

Wi-Fi dla gości to następna bardzo fajna rzecz, która znalazła się w AC18. Dzięki tej opcji możemy bez problemu udostępnić sieć znajomym, czy innym osobom, bez konieczności podawania hasła od naszej “głównej” sieci Wi-Fi.

VPN

Kolejną ciekawą funkcją, która znajduje się w AC18 jest opcja VPN. Myślę, że nikomu z Was nie muszę opisywać jak to działa. VPN po prostu sprawia, że jesteśmy anonimowi w sieci, a także pozwala nam na korzystanie z takich serwisów jak ipla, TVN Player i innych poza granicami naszego kraju.

Oczywiście, aby możliwe było korzystanie z VPN należy wykupić odopowiednią usługę. Ja używam Private Internet Access i bez problemu mogłem korzystać z tej opcji. Widać to dokładnie poniżej.

Konfiguracja

AC18 podobnie jak AC6 posiada super prosty interfejs konfiguracji. Przygotowanie routera do pracy to kwestia 30 sekund. Po uruchomieniu wybieramy czy mamy dynamiczne iP czy stałe wpisujemy hasło do Wi-Fi i gotowe!

Uwierzcie mi, że niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym technologicznie użytkownikiem, czy nowicjuszem komputerowym, AC18 sprawia, że konfiguracja jest łatwa i przyjemna.

Aplikacja mobilna

Kolejnym wielkim plusem, który strasznie mi się podoba jest możliwość konfiguracji routera przez aplikację mobilną. Możemy tutaj robić wszystko to co przez stronę www. W momencie opisywania AC6 aplikacja była dostępna tylko w języku angielskim, ale od miesiąca apka dostępna jest także w języku polskim. Poniżej umieszczam kilka screenów, abyście mogli zobaczyć jak to wygląda.

Wygląda świetnie prawda?

Podsumowanie

W dużym skrócie – Tenda AC18 to inteligentny, dwupasmowy router WiFi z bardzo dobrym sygnałem, szybkim procesor i  WI-Fi następnej generacji, które jest sześć razy szybsze od wirless-N. Ogólnie sprzęt podobnie jak AC6 zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Cena AC18 również nie jest jakaś kosmiczna. Za router trzeba zapłacić nieco ponad 500 zł. Moim zdaniem zdecydowanie warto! Szczerze polecam.

Aplikację mobilną na iPhone i iPad możecie pobrać poniżej.

Tenda WiFi
Cena: Gratis
/ Pobierz
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Blog technologiczny OneTech.pl
@onetechpl