OneTech25.01.2021
TP-Link Archer AX10 – niedrogi router z Wi-Fi 6

TP-Link Archer AX10 to niedrogi router z obsługą Wi-Fi 6. Dzięki tej funkcji router jest w stanie osiągać duże prędkości bezprzewodowe, co pozwala na wykonywanie wielu operacji przy dużym obciążeniu.

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy do testów niedrogi router z Wi-Fi 6 i w związku z tym dziś chcielibyśmy napisać Wam kilka zdań na jego temat.

Opakowanie i wyposażenie

Pudełko, w którym dostarczany jest TP-Link Archer AX10, jest wykonane z grubej tektury. Z przodu widać zdjęcie urządzenia, az tyłu jego charakterystykę i dane serwisowe.

Wewnątrz pudełka znajdziemy:

 • Router Wi-Fi Archer AX10;
 • Kabel Ethernet RJ45;
 • Zasilacz;
 • Przewodnik szybkiej konfiguracji.

Wygląd

TP-Link Archer AX10 jest wykonany z czarnego tworzywa sztucznego.

Na wierzchu obudowy widać stylowe błyszczące wstawki, dzięki którym router wygląda bardzo dobrze.

Ogólne wymiary urządzenia to 260,2 × 135,0 × 38,6 mm. Centralnie z przodu znajduje się logo TP-Link.

Nieco niżej umieszczone są diody informujące o następujących mi.in. o statusie sieci, sieci Wi-Fi czy połączeniu do portów LAN.

Z tyłu znajdują się 4 anteny, które są przeznaczone do pracy z dużą liczbą podłączonych urządzeń jednocześnie. Dzięki technologiom OFDMA i MU – MIMO router jest w stanie nie tylko współpracować z dużą grupą urządzeń, ale jednocześnie nie tracić na jakości sygnału.

Cała dolna część obudowy jest perforowana, co zapewnia chłodzenie urządzenia podczas pracy.

Znajduje się tutaj również naklejka serwisową z informacją o modelu.Dzięki specjalnym otworom urządzenie można bez problemu zawiesić na ścianie.

Generalnie konstrukcja urządzenia jest wykonana na „5” z plusem. Materiały są wysokiej jakości, wszystkie części ciała są dobrze do siebie dopasowane.

Konfiguracja

Router możesz skonfigurować na dwa sposoby: za pomocą komputera lub przez aplikację mobilną.

Wpisujemy tplinkwifi.net w pasku adresu przeglądarki i przechodzimy do menu startowego ustawień.

Tutaj użytkownik jest proszony o podanie hasła, określenie czasu, wybór typu połączenia itp. Ogólnie konfiguracja jest bardzo prosta.

Urządzenie posiada całkiem sporo dodatkowych funkcji. Znajdziecie tutaj sieć dla gości, VPN, zabezpieczenie WPA3 i wiele, wiele więcej.

Druga metoda konfiguracji routera odbywa się za pomocą aplikacji Teather, która dostępna jest zarówno na iOS jak i Android.

Konfiguracja jest identyczna jak metodą internetową.

Specyfikacja

TP-Link Archer AX10 jest zasilany przez trzyrdzeniowy procesor ARM Broadcom 1800 MHz i 256 MB pamięci RAM. Router ma również 16 MB pamięci flash.

Technologie OFDMA i MU-MIMO umożliwiają podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń i widocznie zmniejszają opóźnienia w transmisji.

Specyfikacja:

 • Zakres częstotliwości: 2,4 GHz, 5 GHz;
 • Standardy: IEEE 802.11ax / ac / n / a 5 GHz, IEEE 802.11n / b / g 2,4 GHz;
 • Szybkość transmisji: 1201 Mb / s 5 GHz, 300 Mb / s 2,4 GHz;
 • Porty LAN: 4 szt. – 1000/100/10 Mbit / s;
 • Porty WAN: 1 szt. – 1000/100/10 Mbit / s;
 • Anteny zewnętrzne: 4 szt.;
 • Wymiary całkowite: 260,2 × 135,0 × 38,6 mm.

Wi-Fi 6

Jedną z głównych zalet TP-Link Archer AX10 jest ulepszona łączność bezprzewodowa Wi-Fi 6. Specyfikacje wskazują, że router może obsługiwać sieć o prędkości 1201 Mb przy 5 GHz i 300 Mb przy 2,4 GHz. Czy tak faktycznie jest?

Zrobiliśmy kilka testów na łączu 500/500 i wyniki uzyskane przy 5G były naprawdę dobre. Router niemal za każdym razem wyciskał z sieci tyle ile tylko się da.

Podsumowanie

TP-Link Archer AX10 to doskonałe rozwiązanie do tworzenia sieci bezprzewodowej w mieszkaniu dwu-trzypokojowym lub w biurze, w którym jednocześnie korzysta się z dużej liczby różnych gadżetów. Jego główne zalety to łatwa konfiguracja, świetny wygląd, możliwość podłączenia dużej ilości urządzeń bez utraty jakości sygnału oraz sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej, a dzięki funkcji Wi-Fi 6 router urządzenie może pracować z dużą szybkością łącza. Gorąco polecamy.

Watro także dodać, że urządzenie jest kompatybilne z Amazon Alexa, co zapewnia możliwość korzystania z poleceń głosowych do kontrolowania routera, czyniąc życie łatwiejszym i przyjemniejszym.

Więcej na temat urządzenia znajdziecie na stronie producenta tp-link.com.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl