Dawid Liwski29.12.2019
Żarówka Yeelight LED Vintage Filament – niedrogi początek przygody z HomeKit

Yeelight LED Vintage Filament to inteligentna żarówka utrzymana w klasycznym stylu. Doskonale prezentuje się w lampkach ozdobnych lub w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym.

Dla mnie ogromną zaletą jest właśnie to, że wygląda jak zwykła żarówka, bo nigdy nie lubiłem białych matowych.

Na początek, tradycyjnie, dane techniczne:

 • Barwa światła – biała
 • Gwint – E27
 • Moc – 6W
 • Temperatura barwowa – 2700 K
 • Strumień świetlny – 700 lm
 • Łączność – Wi-Fi
 • Żywotność – 15 000 h
 • Napięcie zasilania – 220-240 V

Do sterowania tą żarówką możemy wykorzystać Google Assistant, Amazon Alexa czy Apple HomeKit lub aplikację Yeelight dostępną na iOS i Android. Pierwsze połączenie jest proste – wystarczy zeskanować kod QR z opakowania i połączyć żarówkę z aplikacją lub wybranym asystentem. Typowe plug&play.

Musimy jednak pamiętać, że oba urządzenia muszą być w sieci Wi-Fi 2,4 GHz, aczkolwiek tutaj ciekawostka – u mnie wystarczyło sparować urządzenia poprzez sieć 2,4, następnie przyłączyłem iPhone’a z powrotem do sieci 5 GHz i wszystko działa bez najmniejszych problemów.

Yeelight LED Vintage Filament oferuje barwę światła na poziomie 2700K i zapewnia równomierne oświetlenie. Jasność możemy regulować w zakresie od 5 do 100%, dostosowując ją tym samym do czytania, oglądania filmu czy zasypiania. Oczywiście technologia LED to niższe zużycie energii, a co za tym idzie – niższe rachunki.

Oprócz tego, że możemy decydować o tym, jaką mocą ma świecić, możemy także zadecydować kiedy ma się włączać i wyłączać, dzięki możliwości ustawienia harmonogramu lub timera.

Ja dla przykładu skonfigurowałem sobie kilka prostych wiarantów:

 • Tryb film, który ściemnia żarówkę Yeelight LED Vintage do 30%, a pozostałe wyłącza
 • Timer do zasypiania – żarówka wyłącza się po 15 minutach od momentu, kiedy położę się na łóżku
 • Automatyczne włączanie żarówki na 100% jasności po wyłączeniu budzika w iPhonie (automatyzacja w skrótach)

Podsumowanie

Po ponad miesiącu używania nie zauważyłem żadnych problemów z obsługą tej żarówki. Nigdy nie rozłączyło urządzeń (nawet po wyłączeniu zasilania na więcej niż 24 godz.), zawsze błyskawicznie reaguje na komendy wysłane z aplikacji Yeelight lub HomeKit, wszystko jest stabilne nawet podczas sterowania z dwóch różnych urządzeń. Biorąc to wszystko pod uwagę należy zauważyć, że ta żarówka kosztuje raptem około 80 zł, a to naprawdę niewielka kwota za, być może dla wielu, początek przygody z inteligentnym domem, o wygodzie sterowania światłem w pokoju nie wspominając.

Więcej na temat żarówki, a także link do sklepu znajdziecie w tym miejscu.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS