Krzysiek Borek09.10.2015
Czy A9 TSMC faktycznie różni się od A9 od Samsunga? Apple zabrało głos w tej sprawie

Najnowsze modele iPhone‚a wyposażone w dwa różne układy scalone Apple A9. Jeden dostarcza Samsung, a za drugi odpowiedzialne jest TSMC. Niektóre osoby przeprowadziły testy żywotności baterii i wyniki różnią się od siebie, choć Apple się z tym nie zgadza.

Testy, które zostały przeprowadzone przez użytkowników forów internetowych zostały również opublikowane na YouTube. Według nich układ scalony TSMC zapewnia dłuższą o 2h żywotność baterii od konstrukcji Samsunga. Apple postanowiło odbić piłeczkę i rzeczywiście przyznaje, że różnice w żywotności baterii występują, wydali nawet oficjalne oświadczenie.

Certain manufactured lab tests which run the processors with a continuous heavy workload until the battery depletes are not representative of real-world usage, since they spend an unrealistic amount of time at the highest CPU performance state. It’s a misleading way to measure real-world battery life. Our testing and customer data show the actual battery life of the iPhone 6s and iPhone 6s Plus, even taking into account variable component differences, vary within just 2-3% of each other.

Według włodarzy z Cupertino różnice nie są tak duże, jak nam się wydaje. Poza tym testy wykonane za pomocą tego typu programów nie są miarodajne, ponieważ nie reprezentują rzeczywistego użytkowania sprzętu mobilnego. Problemem jest to, że nie można obiektywnie zmierzyć rzeczywistego czasu używania iPhone‚a na jednym ładowaniu.

Powodem jest czas w gotowości, który w większości drenuje baterię, ponieważ wtedy działa antena GSM i trudno określić SOT (screen on time), choć samo podświetlanie wyświetlacza i układ scalony również wpływają negatywnie na żywotność baterii.

Wyniki jasno pokazały, że układ scalony TSMC zapewnia dłuższą pracę urządzenia i jest nawet wydajniejszy o jednostki Samsunga. Poza tym podczas testów w programie Geekbench, układ scalony podlega większemu obciążeniu, niż zwykle, co podkreśla Apple w swoim oświadczeniu.

Źródło: gizmodo.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek