Krzysiek Borek13.01.2018
Wydajność iPhone’a spadnie po aktualizacji do iOS 11.2.2

Pewnie wiecie, co mogą zrobić nowo odkryte luki w zabezpieczeniach znane pod nazwami Meltdown i Spectre. Apple pierwszą udało się załatać przy okazji wydania iOS 11.2, drugą załatano dopiero w wersji 11.2.2 i wygląda na to, że wydajność iPhone’a 6 drastycznie spada w porównaniu do używania go z iOS 11.1.2.

Obniżenie wydajności działania jest naturalną koleją rzeczy w przypadku aktualizacji, tym bardziej, że iPhone 6 ma lata świetności za sobą. Jednak Melvin Mughai był zainteresowany na tyle, żeby wykonać testy wydajności tego samego modelu na dwóch, różnych wersjach oprogramowania układowego. Sytuacja nie wygląda za różowo, ale to było do przewidzenia w przypadku poczciwej już szóstki.

Testy wydajnościowe przeprowadziłem na dwóch iPhone’each 6. Testy były przeprowadzone zaraz po lub przed aktualizacją oprogramowania, z wyłączonymi aplikacjami poza tymi, działającymi w tle. Dzięki temu aplikacja miała dostęp do pełnej mocy procesora i reszty wymaganych zasobów.

Ponad 40% różnica w wynikach operacji jednowątkowych to spora różnica, to samo dotyczy prawie 40% różnicy w operacjach wielowątkowych. Mam wrażenie, że obydwie różnice będą widoczne podczas codziennego użytkowania, co wielu użytkownikom może przysporzyć nie lada problemów. Biorąc to pod uwagę, lepiej zaktualizować sprzęt i mieć spokój z lukami w zabezpieczeniach.

Weźcie pod uwagę, że takie różnice mogą mieć związek z obniżeniem wydajności spowodowanym przez zużytą baterię. Właśnie niedawno dowiedzieliśmy się, że Apple obniża moc procesora, gdy pojemność baterii iPhone’a spada poniżej 80% w porównaniu do fabrycznej. Melvin zdaje sobie z tego sprawę i wspomniał o tym podczas swojego testu.

Różnice w wynikach mogą tak wyglądać, ponieważ wydajność układu scalonego jest w głównej mierze związaną z kondycją baterii. To może być prawda, więc ciężko odnieść się wtedy do wyników przeprowadzonego przeze mnie testu. Z drugiej strony znajomi również wykonali podobny test tak samo, jak redaktorzy portali. W wielu przypadkach różnice były podobne, a w innych w ogóle nie występowały.

Jak widać ciężko stwierdzić, czy różnice w wydajności są zauważalne. My jednak zalecamy aktualizację urządzeń do iOS 11.2.2, ewentualnie możecie zainstalować łatkę SpectrePatch, jeżeli zależy wam na Jailbreak.

Źródło: redmondpie.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Siedznatymcojestdobre

  Żadnych aktualizacji jedna po drugiej, bo później wychodzą takie kwiatki jak wyżej. Powtarzam to w kolejnym komentarzu, nie gonić ślepo za każdą dostepną aktualizacją itd. To nic nie zmienia, chyba ze na gorsze. Zawsze tak było jest i będzie. Ja siedze na 11.0.2 i jest tip top, nie mam na co narzekać nawet jak chciałbym się doszukać minusów.

  • onlinemaster

   Nie do końca, aktualizacje dużo błędów poprawiają i jest znaczna poprawa w działaniu systemu i jego funkcji i aktualizować warto. Jednak ja w moim poprzednim 5S poprzestałem na iOS 10.3.3, była to dopracowana wersja 10-tki i do 11-tki aktualizować zamiaru nie miałem, szczególnie że 11-tka nic szczególnego oprócz spowolnienia 5S nie wnosi. Nawet kupując nową siódemkę (tydzień temu) miałem cichą nadzieję że będzie miała na pokładzie 10.3.3, niestety był już 11.0, oczywiście zaktualizowałem do 11.2.2 i podejrzewam, że moje aktualizacje tego egzemplarza zakończą się na ostatniej aktualizacji 11-tki, no chyba że kolejna wersja systemu Apple mnie czymś podjara, w co wątpię

 • Muszę sprawdzić na iPhone SE, zaraz wracam :-)

 • Forest👍

  Co ja czytam?

  „Ponad 40% różnica (…) operacji jednowątkowych (…) prawie 40% (…) w operacjach wielowątkowych.

  Mam wrażenie, że obydwie różnice będą widoczne podczas codziennego
  użytkowania, co wielu użytkownikom może przysporzyć nie lada problemów.

  Biorąc to pod uwagę, lepiej zaktualizować sprzęt i mieć spokój z lukami w
  zabezpieczeniach.”

  Czy wy także dostrzegacie pewną niekonsekwencję w wywodach autora?

 • onlinemaster

  U mnie na siódemce spadek wydajności wyniósł dosłownie kilka procent, mierzyłem antutu benchmarkiem, ze 165000 na 153500 (-7%)

 • Prawda

  Nie zauważyłem spadku wydajności ( ip7 i iPad Pro 9,7) a używam ich intensywnie, testy na benchmarkach nie są miarodajne.

  • onlinemaster

   zgadza się że nie są miarodajne, zrobiłem kilka testów pod rząd softem antutu i za każdym razem inny wynik

  • Sulej

   W moim iPhonie 6plus bateria dość szybko pada i sam telefon strasznie wolno chodzi. Wymienię baterie na nową i sprawdzę szybkość iPhone

 • Wally_Bishop

  bullshit – lepiej sprawdzcie i sprostujcie