Apple A9 - dwurdzeniowy procesor, 6 rdzeniowe GPU i większa ilość pamięci cache polecane, ciekawostki Specyfikacja, Procesor A9, jak działa procesor A9, iPhone 6s, Apple A9  Obydwa warianty iPhone'a 6S są już dostępne w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europejskich. Pomimo powiązań komponentów większość z nich to nadal tajemnica. A9 1300x700

Apple A9 – dwurdzeniowy procesor, 6 rdzeniowe GPU i większa ilość pamięci cache

Obydwa warianty iPhone‘a 6S są już dostępne w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europejskich. Pomimo powiązań komponentów większość z nich to nadal tajemnica.

Wiemy nie od dziś, że ?sercem? urządzeń jest 64 – bitowy układ scalony Apple A9, ale to jedyna informacja podana przez producenta. Apple nie potwierdziło ilości rdzeni w procesorze, nie wspominając o jego taktowaniu i tych samych informacji, związanych z układem graficznym.

Członkowie portalu Chipworks dotarli do bardziej szczegółowych informacji i udostępnili nawet schematy układu scalonego.

Apple A9 - dwurdzeniowy procesor, 6 rdzeniowe GPU i większa ilość pamięci cache polecane, ciekawostki Specyfikacja, Procesor A9, jak działa procesor A9, iPhone 6s, Apple A9  Obydwa warianty iPhone'a 6S są już dostępne w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europejskich. Pomimo powiązań komponentów większość z nich to nadal tajemnica. Screenshot 2015 09 27 at 11.40.26

Zanim przejdziemy do konkretów warto wspomnieć o odkryciach iFixit, po rozłożeniu iPhone‘a okazało się, że ma 2GB pamięci operacyjnej. To nie jedyna informacja związana z pamięcią operacyjną dostarcza ją nie tylko Toshiba, ale również Hynix.

Najważniejsze informacje pojawiły się wraz ze schematem 64 – bitowego układu scalonego Apple A9. Jest on oznaczony, jako APL0898, a jego wymiary wynoszą 8,7 mm x 10,7 mm, co równoważne jest z powierzchnią, wynoszącą około 94 mm kwadratowe. Z planu układu scalonego wynika, że jego rozmiar wynosi 80% rozmiaru poprzednika, różnica podyktowana jest 14nm procesem litograficznym, wykorzystanym podczas produkcji.

Apple A9 - dwurdzeniowy procesor, 6 rdzeniowe GPU i większa ilość pamięci cache polecane, ciekawostki Specyfikacja, Procesor A9, jak działa procesor A9, iPhone 6s, Apple A9  Obydwa warianty iPhone'a 6S są już dostępne w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europejskich. Pomimo powiązań komponentów większość z nich to nadal tajemnica. Screenshot 2015 09 27 at 11.40.46

Apple A9 to nadal dwurdzeniowy układ scalony tak samo, jak A8. Pamiętajcie, że nie są one równe rdzeniom w procesorach urządzeń z Androidem, Apple korzysta z bardziej złożonych rdzeni, których wydajność w operacjach jednowątkowych jest zdecydowanie wyższa. Wyniki testów wydajności z Geekbench pokazują, że A9 jest szybszy od poprzednika od 66% w operacjach jednowątkowych, a względem układów scalonych Qualcomma wyniki są dwukrotnie wyższe. Z drugiej strony wydajność testach wielowątkowych jest taka sama, wszystko za sprawą Androidów z 8 – rdzeniowymi układami scalonymi.

Układ graficzny to tym razem 6 rdzeniowa jednostka, względem 4 rdzeniowej w Apple A8. Rok temu pojawiały się doniesienia o wykorzystaniu układu graficznego z serii Rogue XT od Imagination Technologies i prawdopodobnie jest on obecny w obydwu wariantach iPhone‘a 6S.

Kolejną zmianą jest zwiększenie nisko poziomowej pamięci podręcznej z 4 MB do 8 MB (L3) i 3 MB (L2).

Wszystkie informacje bez wątpienia są interesujące, a zmiana w wydajności jest od razu zauważalna. System operacyjny działa zdecydowanie szybciej niż u poprzedników.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top