rosja 1

Apple zapłaciło w Rosji karę antymonopolową

Apple zostało niedawno obciążone grzywną w wysokości 1,2 miliarda rubli (około 13,4 miliona dolarów) przez rosyjską Federalną Służbę Antymonopolową (FAS). 

Za praktyki monopolistyczne w związku z działalnością ich App Store na urządzeniach z systemem iOS. Informacja o zapłaceniu kary przez Apple pojawiła się 19 stycznia 2024 roku, zgodnie z doniesieniami rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Apple zapłaciło w Rosji karę antymonopolową ciekawostki Rosja, kara, Apple, 2024  Apple zostało niedawno obciążone grzywną w wysokości 1,2 miliarda rubli (około 13,4 miliona dolarów) przez rosyjską Federalną Służbę Antymonopolową (FAS).  rosja

Ten finansowy cios dla Apple jest wynikiem zarzutów antykonkurencyjnych działań firmy, związanych z wymuszaniem na twórcach aplikacji korzystania wyłącznie z systemu płatności Apple w ich produktach dostępnych na iOS. Dodatkowo, FAS wytknęła Apple, że w swoich wytycznych dla App Store, firma zabrania programistom informowania użytkowników o możliwości dokonywania zakupów poza ekosystemem App Store oraz korzystania z alternatywnych metod płatności.

Chociaż Apple uiszcza wymaganą karę, pozostaje niejasne, czy amerykańska korporacja zamierza dostosować model biznesowy swojego sklepu aplikacji do wymogów rosyjskiego prawa. Niedawno firma doświadczyła podobnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie została zmuszona do umożliwienia programistom kierowania użytkowników do alternatywnych metod płatności online, po tym jak Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację Apple. Pomimo tego, Apple nadal pobiera 27% prowizji od sprzedaży realizowanej poza App Store, opierając się na audycie aplikacji.

W kontekście europejskim, Apple będzie również zobowiązane do zapewnienia użytkownikom z Unii Europejskiej możliwości korzystania z alternatywnych metod płatności oraz dostępu do sklepów z aplikacjami innych firm.

Sytuacja Apple w Rosji jest jednak bardziej złożona. Po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Apple zawiesił sprzedaż swoich produktów na rosyjskim rynku, a usługa Apple Pay została również zablokowana w odpowiedzi na sankcje nałożone przez rząd Stanów Zjednoczonych i Unię Europejską. Jednakże firma postanowiła nie zawieszać innych usług w Rosji, w tym App Store, co można interpretować jako chęć niepozbawiania Rosjan dostępu do aplikacji i informacji. Apple kontynuuje również świadczenie wsparcia technicznego dla swoich klientów w Rosji.

Ciekawym aspektem tej sytuacji jest fakt, że mimo oficjalnego zaprzestania sprzedaży najnowszego sprzętu Apple w Rosji, produkty te są nadal dostępne dla rosyjskich konsumentów. Wynika to z obowiązującej tam zasady importu równoległego, która pozwala na omijanie sankcji. Rosjanie mogą znaleźć najnowsze urządzenia Apple w niektórych sklepach, mimo że nie są one sprzedawane bezpośrednio przez Apple.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top