TikTok

FCC żąda usunięcia TikTok z App Store

Federalna Komisja Łączności (FCC) zwróciła się do firm Apple i Google o usunięcie serwisu TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami ze względu na sposób, w jaki traktowane są dane użytkowników.

Jak donosi TechCrunch, komisarz FCC Brendan Carr napisał do Apple i Google, aby formalnie zażądać usunięcia aplikacji TikTok ze sklepów z aplikacjami, co nastąpiło po tym, jak raport BuzzFeed News ujawnił, że TikTok w Chinach ma dostęp do danych amerykańskich użytkowników, pomimo oświadczeń firmy sugerujących inaczej.

FCC żąda usunięcia TikTok z App Store ciekawostki TikTok  Federalna Komisja Łączności (FCC) zwróciła się do firm Apple i Google o usunięcie serwisu TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami ze względu na sposób, w jaki traktowane są dane użytkowników. TikTok

Oto słowa Carra skierowane do firm Apple i Google:

Jak wiecie, TikTok to aplikacja, która jest dostępna dla milionów Amerykanów za pośrednictwem waszych sklepów z aplikacjami i zbiera tak wiele wrażliwych danych na temat amerykańskich użytkowników.

Właścicielem TikTok jest firma ByteDance z siedzibą w Pekinie, powiązana z Komunistyczną Partią Chin i spełniająca rządowe żądania dotyczące inwigilacji.

Nie ulega wątpliwości, że TikTok stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na rozległe gromadzenie danych w połączeniu z najwyraźniej niekontrolowanym dostępem Pekinu do tak wrażliwych danych.

Firma TikTok wielokrotnie odpowiadała na krytykę związaną z ochroną prywatności, twierdząc, że dane użytkowników z USA są przechowywane w Stanach Zjednoczonych, a nie w Chinach. Jednak według BuzzFeed News, pracownicy TikTok w Chinach mieli dostęp do danych użytkowników z USA co najmniej do stycznia 2022 r.

W odpowiedzi na to doniesienie firma ByteDance ogłosiła, że przenosi wszystkie dane użytkowników z USA na serwery Oracle znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Firma poinformowała, że do tworzenia kopii zapasowych wykorzystuje własne serwery znajdujące się w USA i Singapurze, ale w przyszłości usunie prywatne dane użytkowników z USA z centrów danych i przeniesie wszystkie informacje do USA.

Sprawa TikTok powraca po tym, jak ówczesny prezydent USA Donald Trump podpisał kilka rozporządzeń wykonawczych w celu zablokowania aplikacji w kraju. Zakazy te nigdy nie zostały wprowadzone w życie, ponieważ były blokowane przez różne sądy.

W czerwcu 2021 r. prezydent Joe Biden odwołał również zarządzenia, które Trump wydał kilka miesięcy wcześniej, znosząc obowiązek zbycia przez ByteDance serwisu TikTok na rzecz amerykańskiej firmy. Zobaczymy teraz, jak Apple i Google odpowiedzą na żądania FCC

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top