Krzysiek Borek04.02.2018
GRiD Autosport – recenzja

Feral Interactive znane dotychczas z wydawania gier z serii Total War wzięło na warsztat GRiD Autosport, grę która pierwotnie pojawiła się za czasów panowania Xboksa 360 na rynku konsolowym.

Produkcja Feral Interactive zawiera również wszystkie dodatki, które się pojawiły i pozwala pobrać je za darmo.

GRiD Autosport to bez wątpienia pełnoprawna gra przeznaczona na iPhone’a lub iPada. Zawiera ponad 100 licencjonowanych aut i torów, a gracz może rozgrywać pojedyncze wyścigi lub wziąć się za tryb kariery. Autosport do bezproblemowego działania wymaga przynajmniej iPhone’a 6s, więc początkowo nie mogłem wykorzystać kodu na pobranie gry, ponieważ chciałem go zrealizować na modelu 6 Plus. Dopiero na iPhonie 7 obyło się bez problemów, przygotujcie się na długie pobieranie gry, ponieważ zajmuje ona aż 6GB. Jeżeli zamierzacie grać dłużej niż 2-3 wyścigi dziennie, powinniście podłączyć swoje urządzenie do ładowarki, w innym przypadku bateria szybko się rozładuje.

Po wpisaniu nazwy użytkownika, wybraniu sterowania i przejechaniu pierwszego wyścigu zaczyna się prawdziwa rozgrywka w trybie kariery. Poziom trudności zmienia się wraz z postępami gracza, więc mamy szansę na zwycięstwo nawet na początku naszej kariery. Najważniejsze, że nie ma tutaj mikropłatności, więc kupując grę cała zawartość jest wliczona w jej wysoką cenę (54, 99 zł na App Store).

Feral Interactive nie zapomniało również o szerokiej gamie konfiguracji, która najlepiej sprawdza się podczas grania na kontrolerze MFi, z którego nie byłem w stanie skorzystać podczas grania, więc ograniczyłem się do kontrolowania pojazdu ekranem dotykowym iPhone’a 7. Sterowanie wykorzystujące dotykowy ekran jest perfekcyjne, a użytkownik może wybrać jedno z najdogodniejszych. Osobiście wybrałem skręcanie dotykaniem lewej lub prawej strony ekranu, gaz jest wtedy automatyczny i trzeba też samodzielnie hamować.

Gra oferuje wiele trybów rozgrywki, co przekłada się na wiele godzin spędzonych z tytułem. Najwięcej czasu i uwagi poświęcono karierze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozgrywać pojedyncze wyścigi. Wtedy wystarczy wybrać auto, trasę, warunki pogodowe i ruszyć na podbijanie wirtualnych torów wyścigowych. Jeżeli popełnimy błąd, w każdej chwili możemy go naprawić poprzez cofnięcie czasu. Kariera i pojedyncze wyścigi to nie wszystko, ponieważ nie zapomniano o wielu innych typach takich, jak wyścigi wytrzymałościowe, eliminacyjne, drifty. Właśnie to sprawia, że teoretycznie gracz za każdym razem znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek spędzę większość wolnego czasu na graniu w GRiD Autosport na iPhonie. Ostatnią grą mobilną, z którą spędziłem podobną ilość czasu było Infinity Blade III. Cieszę się, że powstała również interesująca gra i nie zdecydowano się na znienawidzone przeze mnie mikropłatności.

Oczywiście zdarzały się przegrane, nie można przecież zwyciężać za każdym razem. Jednak nie zmienia to faktu, że świetnie się bawiłem na wirtualnych torach GRiD Autosport.

Podziękowania dla Feral Interactive za wysłanie kodu upoważniającego do pobrania gry. 

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek