iphone16

iPhone 16 z ulepszonym silnikiem neuronowych dla AI

Najnowsze doniesienia pochodzące od tajwańskiego dziennika Economic Daily News, wskazują spore zmiany w procesorze Apple A18 oraz Apple M4.

Najnowsze wersje iPhone i komputerów Mac, zostaną wyposażone w unowocześnione silniki neuronowe. Znacząco zwiększona liczba rdzeni ma wpłynąć na poprawę efektywności przetwarzania danych w obszarze sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego.

Przewiduje się, że te usprawnienia będą miały bezpośredni wpływ na działanie generatywnej sztucznej inteligencji w systemie iOS 18, której rozwijanie zostało już potwierdzone przez CEO Apple, Tima Cooka.

iPhone 16 z ulepszonym silnikiem neuronowych dla AI ciekawostki Silnik neuronowy, iPhone 16 Pro, iPhone 16, iOS 18, Apple, AI, 2024  Najnowsze doniesienia pochodzące od tajwańskiego dziennika Economic Daily News, wskazują spore zmiany w procesorze Apple A18 oraz Apple M4. iPhone 10

Analizując historię rozwoju silnika neuronowego w urządzeniach marki Apple, można zauważyć stopniowe zwiększanie liczby jego rdzeni:

  • iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X były wyposażone w silnik o 2 rdzeniach;
  • W modelach iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR liczba rdzeni wzrosła do 8;
  • Od iPhone’a 11 przez iPhone 12, 13 oraz 14, aż do iPhone’a 15, silnik neuronowy utrzymywał stałą liczbę 16 rdzeni.

Apple systematycznie poprawia wydajność tego komponentu, nawet jeśli liczba rdzeni pozostawała niezmieniona przez kilka ostatnich generacji. Jako przykład, w chipie A17 Pro, zastosowanym w iPhone 15 Pro, silnik neuronowy jest dwukrotnie szybszy w porównaniu z A16 Bionic, używanym w iPhone 14 Pro.

Zaprezentowanie systemu operacyjnego iOS 18 planowane jest na coroczną konferencję dla programistów WWDC, która odbędzie się w czerwcu. Z kolei premiera iPhone’ów 16 z układami A18 ma mieć miejsce we wrześniu. Natomiast pierwsze urządzenia wykorzystujące chipy M4 zostaną wprowadzone na rynek dopiero w 2025 roku.

Powyższe informacje świadczą o nieustającym dążeniu Apple do innowacji w dziedzinie technologii. Wprowadzanie silników neuronowych o zwiększonej liczbie rdzeni ma na celu nie tylko usprawnienie działania istniejących funkcji AI, ale również otwarcie drzwi dla nowych możliwości w przetwarzaniu i analizie danych. Zdolność do szybszego i bardziej efektywnego uczenia maszynowego jest kluczowa w kontekście rosnących oczekiwań użytkowników oraz coraz bardziej zaawansowanych aplikacji.

Inwestycja w rozwój silników neuronowych podkreśla również strategiczne znaczenie, jakie Apple przywiązuje do AI i uczenia maszynowego, co może przynieść użytkownikom znaczące korzyści w formie bardziej intuicyjnego i spersonalizowanego doświadczenia. Udoskonalenie tych technologii ma potencjał do rewolucjonizowania sposobu, w jaki interagujemy z urządzeniami, wprowadzając nowe, dotąd nieosiągalne funkcje i usprawnienia.

Oczekuje się, że zaktualizowany silnik neuronowy będzie miał znaczący wpływ na wydajność aplikacji korzystających z AI, umożliwiając realizację bardziej złożonych zadań w krótszym czasie i z większą dokładnością. To kolejny krok w kierunku pełniejszej integracji technologii sztucznej inteligencji z codziennym użytkowaniem urządzeń elektronicznych, co jest wizją przyszłości promowaną przez Apple.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top