cyberprzemoc

Jak powstrzymać cyberprzemoc?

Przemoc w internecie stanowi bardzo poważny problem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza że występuje masowo w środowisku nieletnich.

Jak radzić sobie z cyberprzemocą? Co robić, gdy ofiarą cyberprzemocy stają się bliscy? W jaki sposób zadbać o prywatność w sieci?

Czym jest cyberprzemoc?

Jak powstrzymać cyberprzemoc? ciekawostki cyberprzemoc  Przemoc w internecie stanowi bardzo poważny problem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza że występuje masowo w środowisku nieletnich. cyber 1

Cyberprzemoc to psychologiczne znęcanie się nad innymi przy wykorzystaniu technologii cyfrowych, takich jak na przykład media społecznościowe czy platformy do gier online. Może to być wysyłanie krzywdzących lub zawierających groźby wiadomości, obrazów i filmów lub rozpowszechnianie kłamstw i obraźliwych zdjęć za pośrednictwem platform komunikacyjnych. Czasem wiąże się z podszywaniem pod inną osobę i wysyłanie złośliwych wiadomości w jej imieniu lub za pomocą fałszywych kont.

Skutkować może uszczerbkiem na samoocenie i godności ofiary, co przekłada się z kolei na silny stres emocjonalny i odrzucenie społeczne. Cyberprzestępcy mogą atakować o każdej porze dnia i nocy, a raz opublikowane informacje często bywają trudne do usunięcia.

W odróżnieniu jednak od przemocy dokonywanej w życiu rzeczywistym, cyberprzemoc pozostawia cyfrowy ślad – zapis, który może okazać się przydatny i dostarczyć dowodów, które pomogą powstrzymać nadużycia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie, zwłaszcza osób nieletnich, jak poważne skutki może mieć nieodpowiednie korzystanie z serwisów społecznościowych i innych aplikacji – na przykład poprzez filmy, wizualne porady.

Co robić, by chronić prywatność w sieci?

Pierwszy krok to wprowadzenie odpowiednich ustawień w mediach społecznościowych. Warto w tym temacie zapoznać się z najnowszą grafiką opublikowaną przez ExpressVPN. W przypadku zetknięcia się bezpośrednio lub pośrednio z cyberprzemocą, podjąć można następujące kroki:

  • Nie angażuj się ani nie mścij. Prześladowcy oczekują interakcji. Nie dawaj im tego, czego chcą. Zamiast tego po prostu ich zablokuj.
  • Zbierz dowody. Wydrukuj lub zrób zrzuty ekranu niepokojących wiadomości w celu podjęcia ewentualnych działań prawnych.
  • Zgłoś nadużycie za pośrednictwem danej platformy. Cyberprzemoc narusza Warunki korzystania z usług wszystkich najpopularniejszych platform.
  • Uzyskaj pomoc ze szkoły. Jeśli dziecko jest nękane przez kogoś z tej samej szkoły, to szkoła powinna przyjrzeć się tej sprawie i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
  • W razie potrzeby zaangażuj policję. Groźby w Internecie są w większości krajów nielegalne.

Najlepiej, żeby wszelkie zdjęcia prywatne i oznaczenia lokalizacji przeznaczone były wyłącznie dla grona znajomych, a nie publicznie. Dla osób mniej znanych, które jednak z jakichś powodów pozostać mają w grupie obserwujących, nałożyć można ograniczenia dostępu.

Wiadomości od nieznanych osób najlepiej kasować bez czytania. Mogą zawierać wirusy i zainfekować sprzęt. Warto też os czasu do czasu wpisać w wyszukiwarce własne nazwisko i w ten sposób sprawdzić, które informacje pozostają publiczne, a następnie usunąć wszelkie dane osobowe i zdjęcia.

Kluczowy będzie również odpowiedni wybór haseł. Mimo wielu ostrzeżeń, niestety do najpopularniejszych haseł wciąż należą „12345”, „qwerty”, „hasło” oraz imiona zwierzaków i dzieci, czy rocznice ważnych wydarzeń. Użytkownicy nagminnie korzystają też z jednego hasła do różnych aplikacji. Najlepiej sprawdzi się ciąg losowych znaków, osobny dla każdego konta. Aby go stworzyć, wystarczy skorzystać z wielu dostępnych generatorów i menedżerów haseł. Pozwoli to zapamiętać jedno hasło główne, a bezpieczny system wprowadzi poszczególne klucze podczas logowania do poszczególnych witryn.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top