piwo 2

Smartfon jest w stanie rozpoznać, czy jesteś pijany!

Badanie przeprowadzone na Stanford University dowodzi, że istnieje potencjał do wykorzystania smartfonów w celu dokładnego wykrywania stanu nietrzeźwości u ludzi.

Wyniki najnowszego badania, które opublikowano w Journal of Studies on Alcohol and Drugs, pokazują zdumiewającą dokładność na poziomie 98%, jeśli chodzi o identyfikację nietrzeźwych osób na podstawie analizy wzorców mowy.

Badanie to objęło grupę 18 osób w wieku 21 lat i starszych, których wzorce mowy zostały poddane analizie przy użyciu specjalnych czujników w celu stwierdzenia, czy są one nietrzeźwe, czy nie. Zdumiewające jest to, że wyniki tego badania sugerują, iż smartfony mogą stanowić skuteczne narzędzie do rozpoznawania stanu nietrzeźwości, co może mieć istotne znaczenie w zapobieganiu wypadkom drogowym i śmierciom spowodowanym prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

Profesor Brian Suffoletto, specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej na Stanford University w Stanach Zjednoczonych, wyraził zdziwienie wynikami badania i podkreślił, że konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia jego wiarygodności. Jednakże już teraz wskazuje, że te wyniki mogą mieć znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach i ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Smartfon jest w stanie rozpoznać, czy jesteś pijany! ciekawostki Zdrowie publiczne, Wykrywanie nietrzeźwości, Walka z alkoholizmem, uczenie maszynowe, smartfony, Przetwarzanie sygnałów, Profesor Brian Suffoletto, Pijani kierowcy, Nietrzeźwość, Medycyna ratunkowa, bezpieczeństwo drogowe, Badanie Stanforda, badania naukowe, Analiza wzorców mowy, Alkohol a jazda  Badanie przeprowadzone na Stanford University dowodzi, że istnieje potencjał do wykorzystania smartfonów w celu dokładnego wykrywania stanu nietrzeźwości u ludzi. Piwo

W ramach badania uczestnicy musieli w ciągu godziny wypić dawkę alkoholu dostosowaną do ich masy ciała. Później otrzymali serię “łamańców językowych”, które mieli odczytywać na głos co godzinę przez siedem godzin. Głosy uczestników badania były oczywiście rejestrowane przez smartfony, które analizowały częstotliwość i ton za pomocą specjalnego oprogramowania. Oprócz mowy mierzony był także co 30 minut poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wyniki tych analiz porównano z wynikami pomiarów poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, i okazało się, że są one zaskakująco podobne, co wskazuje na 98% dokładność opracowanego przez badaczy modelu.

Profesor Suffoletto sugeruje, że zachowania takie jak chodzenie i pisanie wiadomości tekstowych, połączone z czujnikami do analizy wzorców mowy, mogą być wykorzystane do określenia poziomu nietrzeźwości danej osoby.

Badanie to może stanowić przełom w dziedzinie bezpieczeństwa na drogach i zapobiegania wypadkom spowodowanym prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Wyniki te mogą również mieć zastosowanie w innych obszarach, takich jak opieka zdrowotna i wsparcie osób uzależnionych od alkoholu. Jednakże, jak zaznacza profesor Suffoletto, konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych obiecujących wyników i wdrożenia odpowiednich rozwiązań praktycznych.

Źródło:

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 178

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top