Michał09.01.2014
Aplikacja Zdobądź Tatry + kody

Gościnny wpis Michała Żyły.

Wybierając się w góry dobrze jest wcześniej zaplanować sobie trasę, która chcemy przebyć. W moim przypadku zawsze takie wypady kończyły się długim przygotowaniem – przeglądałem przewodniki turystyczne oraz mapę i dopiero wtedy wyznaczałem cel który chciałem zdobyć.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam aplikacja – Zdobądź Tatry, która jest idealnym niezbędnikiem zarówno dla zaawansowanych turystów, jak i dla spacerowiczów mniej obeznanych z mapami.

Główne okno programu pozwala nam wybrać jedną z dwóch opcji – wybór trasy oraz stworzenie własnej. Po wybraniu pierwszej opcji możemy skorzystać z wcześniej opracowanych przez wydawcę – aż 32 tras pieszych wędrówek. Każda z nich zawiera dokładny opis mijanych miejsc (w aplikacji opisano aż 400 miejsc na szlakach) oraz informacje dotyczące długości, sumy podejść oraz szacowanego czasu przejścia. Na szlaku telefon zasygnalizuje dźwiękiem oraz wibracją kolejno mijane punkty „kontrolne” trasy. Podczas wędrówki mamy ciągły dostęp do aktualnych statystyk trasy – procentu przebytej drogi, pozostałego czasu, czasu do zmierzchu czy odległości do najbliższego punktu skrzyżowania szlaków.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników aplikacja ostrzega o zejściu z trasy szlaku, przekazuje dane o pogodzie na najbliższe godziny a także udostępnia telefony alarmowe do TOPR wraz z instrukcją postępowania w sytuacjach alarmowych w Tatrach. Stosownym uzupełnieniem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa w górach opracowanych przez ratowników tatrzańskich. Aplikacja korzysta z tworzonej przez społeczność internetową mapy OpenStreetMap a treść mapy dostępna jest na stałe w pamięci telefonu. Ta mapa obejmuje obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz okolic Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Jako opcję wykorzystać można wymagającą dostępu do internetu mapę OpenCycleMap – z warstwicami.

Druga opcja o której wpomniałem, to możliwość zaplanowania własnej trasy wycieczek w oparciu o ponad 200 odcinków szlaków. Wybieramy punkt startowy, z którego chcemy wyruszyć, a aplikacja sama proponuje nam tylko te punkty i rozwidlenia szlaków, do których z wybranego miejsca możemy dojść. Tworzenie własnej trasy umożliwia intuicyjny interfejs graficzny, którego ekran przedstawia na mapie wszystkie punkty wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wszystkie schroniska na obszarze Tatr Polskich. Po dodaniu ostatniego punktu trasy użytkownik może skorzystać z opcji stworzenia trasy powrotnej. Po nadaniu trasie nazwy użytkownik może taką trasę zapisać i wielokrotnie wykorzystać ją w przyszłości.

Korzystanie z nawigacji turystycznej i przewodnika nie wymaga dostępu do internetu. Wszystkie dane, łącznie z mapą OpenStreetMap, zawarte są w samej aplikacji. Natomiast korzystanie z opcjonalnej mapy OpenCycleMap, aktualizacja prognozy pogody i meldowanie się na Facebook’u wymaga połączenia z internetem.

Cała aplikacja została wykonana bardzo solidnie, a samo używanie aplikacji jest bardzo intuicyjne. Tworzenie tras jest bardzo proste i nie powinno sprawić nikomu żadnego problemu. Użytkownik otrzymuje również dostęp do szerokiej bazy miejsc noclegowych oraz restauracji w Zakopanem.

Zresztą możecie o tym wszystkim przekonać się sami.
Firma Appen Karpaty udostępniła naszym czytelnikom kody do aplikacji, które pojawią się na naszym fanpage’u na Facebooku oraz na Twitterze.

Zdobądź Tatry
Cena: 18,99 zł
/ Pobierz
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz