android

Apple i RCS: Nadchodzi nowa era w komunikacji między iOS i Android!

Apple ogłosiło dziś niespodziewaną decyzję o przyjęciu standardu RCS (Rich Communication Services) dla komunikacji. Co to znaczy?

Nowa funkcja zostanie wprowadzona za pomocą aktualizacji oprogramowania “w przyszłym roku” i przyniesie szereg funkcji przypominających iMessage dla użytkowników iPhone i Androida. Decyzja Apple pojawia się w odpowiedzi na presję ze strony regulatorów i konkurentów, takich jak Google i Samsung. Jednocześnie standard RCS stał się bardziej dojrzałym platformą niż kiedykolwiek wcześniej.

Lepsza interoperacyjność dzięki RCS

Apple i RCS: Nadchodzi nowa era w komunikacji między iOS i Android! ciekawostki szyfrowanie, SMS, Samsung, Rich Communication Services, RCS, presja konkurencji, multimediów, MMS, lokalizacja, iPhone, interoperacyjność, iMessage, GSM Association, Google, Apple, Android  Apple ogłosiło dziś niespodziewaną decyzję o przyjęciu standardu RCS (Rich Communication Services) dla komunikacji. Co to znaczy? iPhone12ProMax 1 1

W oświadczeniu dla serwisu 9to5Mac, przedstawiciel Apple stwierdził, że firma uważa, iż RCS zapewni lepszą interoperacyjność dla wiadomości międzyplatformowych. “W przyszłym roku dodamy wsparcie dla RCS Universal Profile, standardu obecnie publikowanego przez GSM Association. Uważamy, że RCS Universal Profile zapewni lepsze doświadczenie interoperacyjności w porównaniu do SMS lub MMS. Będzie to działać wraz z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym doświadczeniem komunikacji dla użytkowników Apple” – powiedział przedstawiciel Apple.

RCS wprowadza wiele funkcji przypominających iMessage do komunikacji między urządzeniami iPhone a Androidem. Obejmuje to takie funkcje, jak potwierdzenia odczytu, wskaźniki pisania, wysokiej jakości obrazy i filmy, a także wiele innych. Według Apple, wdrożenie RCS umożliwi użytkownikom również udostępnianie swojej lokalizacji innym osobom w ramach wątków tekstowych.

W przeciwieństwie do zwykłych SMS-ów, RCS może działać zarówno przez dane komórkowe, jak i Wi-Fi. Niemniej jednak iMessage nie znika. Nadal będzie to platforma komunikacji stosowana do wszystkich rozmów między użytkownikami iPhone. RCS zastąpi jedynie SMS-y i MMS-y, a iMessage będzie funkcjonować niezależnie od nich. Apple zapewnia również, że SMS-y i MMS-y nadal będą dostępne jako opcja awaryjna, gdy zajdzie taka potrzeba. Ważne jest jednak zaznaczenie, że Apple nie otwiera iMessage dla innych platform, a jedynie przyjmuje standard RCS oddzielnie od iMessage. Apple podkreśla również, że iMessage jest o wiele bardziej bezpieczne i przyjazne dla prywatności niż RCS. iMessage jest szyfrowany end-to-end, a Apple podniósł to na wyższy poziom dzięki funkcji Advanced Data Protection dla wiadomości w iCloud. W przeciwieństwie do tego, Apple twierdzi, że RCS obecnie nie obsługuje tak mocnego szyfrowania jak iMessage.

Reakcja na presję konkurencji

Decyzja Apple o przyjęciu standardu RCS to efekt lat presji ze strony konkurentów, takich jak Samsung i Google. Do dzisiaj firma opierała się tej presji i skupiała się na rozwoju iMessage. Niemniej jednak Apple wprowadziło pewne ulepszenia w doświadczeniu SMS między iPhone a urządzeniami z Androidem. Na przykład, w iOS 16 Apple poprawiło obsługę funkcji Tapbacks w rozmowach między iPhone a użytkownikami Androida. Wraz z iOS 17 Apple wprowadziło również funkcje takie jak odpowiedzi w wątkach i edycję wiadomości dla użytkowników iPhone (ale nie dla użytkowników Androida) w grupowych rozmowach SMS.

Ostatecznie Apple zapowiada również współpracę z członkami GSMA nad dalszym udoskonalaniem protokołu RCS. W szczególności chodzi o poprawę bezpieczeństwa i szyfrowania wiadomości RCS.

Apple i RCS: Nadchodzi nowa era w komunikacji między iOS i Android! ciekawostki szyfrowanie, SMS, Samsung, Rich Communication Services, RCS, presja konkurencji, multimediów, MMS, lokalizacja, iPhone, interoperacyjność, iMessage, GSM Association, Google, Apple, Android  Apple ogłosiło dziś niespodziewaną decyzję o przyjęciu standardu RCS (Rich Communication Services) dla komunikacji. Co to znaczy? wiadomosci

Jak zatem widzicie decyzja Apple o przyjęciu standardu RCS na iPhone to znaczący krok, który zakończy “wstyd związany z zielonymi bańkami” dla użytkowników telefonów z systemem Android. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wysyłać i odbierać zdjęcia i filmy wysokiej jakości między urządzeniami iPhone a Androidem. Wiadomości grupowe mogą stać się niezależne od platformy. Będzie również możliwość udostępniania lokalizacji za pomocą komunikacji RCS.

W skrócie: Decyzja Apple o przyjęciu standardu RCS na iPhone jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników i presję konkurencji. Wprowadzenie RCS umożliwi lepszą interoperacyjność, wysyłanie wysokiej jakości multimediów i udostępnianie lokalizacji między iPhone a Androidem. Niemniej jednak Apple podkreśla, że iMessage nadal pozostanie najlepszą i najbezpieczniejszą platformą komunikacji dla użytkowników iPhone.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 244

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top