android

10 funkcji Androida, których brakuje w iPhone w 2024 roku

Dyskusje na temat tego, która platforma mobilna jest lepsza – Android czy iOS – trwają od wieków. Dziś zebraliśmy 10 funkcji, które powinny pojawić się w iPhone.

Każdy ma swoje preferencje i argumenty. Dla tych, którzy uważają, że Android ma przewagę, zebraliśmy dziesięć funkcji, które są dostępne na Androidzie, ale brakuje ich w iPhone’ach. Może ktoś w Cupertino zauważy te życzenia i doda je w przyszłych aktualizacjach systemu.

10 funkcji Androida, których brakuje w iPhone w 2024 roku ciekawostki iOS, Android, 2024  Dyskusje na temat tego, która platforma mobilna jest lepsza - Android czy iOS - trwają od wieków. Dziś zebraliśmy 10 funkcji, które powinny pojawić się w iPhone. Android 3

1. Nagrywanie rozmów telefonicznych

Jedną z najbardziej pożądanych funkcji przez właścicieli iPhone’ów jest możliwość nagrywania rozmów telefonicznych. Na Androidzie jest to dość proste, ponieważ opcja ta może być wbudowana w system lub w launcher od producenta, a także może być dostępna za pomocą aplikacji zewnętrznych. W przypadku iOS konieczne jest szukanie rozwiązań alternatywnych.

2. Dowolne układanie ikon na ekranie

Od momentu pojawienia się pierwszego iPhone’a deweloperzy nie pozwalają na dowolne układanie ikon na ekranie. Ikony aplikacji zawsze są ustawione jeden za drugim, skupione w lewym górnym rogu ekranu.

Wraz ze wzrostem rozmiaru smartfonów i pojawieniem się iPadów problem ten staje się coraz bardziej uciążliwy. Wielu użytkowników po prostu chciałoby umieścić ikony w dogodnym miejscu, aby można było nimi obsługiwać jedną ręką w standardowym chwycie telefonu.

3. Zarządzanie dźwiękiem z różnych aplikacji

Jedną z głównych funkcji, której brakuje mi na iPhone’u, jest możliwość zarządzania dźwiękiem z różnych aplikacji. Często rozmawiam z kimś przez audio lub wideokonferencje i jednocześnie pracuję na telefonie. Jeśli w tym czasie włączę jakąś inną aplikację z dźwiękiem, rozmowa staje się niemożliwa. Głos osoby rozmawiającej miesza się z dźwiękami aplikacji i trudno jest cokolwiek zrozumieć.

Nie rozumiem, dlaczego nie można dodać suwaka głośności dla różnych aplikacji podczas rozmów lub po prostu wyłączyć dźwięk dla wszystkich innych programów podczas rozmowy. W przypadku Androida ta funkcja działa świetnie.

4. Menedżer plików w systemie

Przez długi czas w iOS nie było żadnego standardowego menedżera plików do pracy z danymi i zewnętrznymi nośnikami. Następnie deweloperzy wprowadzili aplikację “Pliki” i co roku dodawali do niej kilka przydatnych funkcji. Teraz narzędzie to potrafi wiele rzeczy, ale wciąż nie jest pełnoprawnym menedżerem plików na urządzeniu.

Głównym zastrzeżeniem do aplikacji “Pliki” jest to, że działa ona ograniczona. Można w niej znaleźć tylko dane z niektórych programów i pliki w iCloud. Jeśli chcę uzyskać dostęp do zdjęć lub filmów z galerii, plików z załączników e-mailowych lub przesyłanych danych w komunikatorach, muszę je najpierw skopiować do aplikacji “Pliki”. Nie mówię o pełnym dostępie do systemu, plików systemowych i innych niebezpiecznych obszarów. Wystarczy otworzyć dostęp do standardowej galerii i folderów z danymi dla wszystkich zainstalowanych programów. Wtedy aplikację można by nazwać pełnoprawnym menedżerem plików.

5. Stosowanie aplikacji innych producentów w Centrum sterowania

W Androidzie można dodawać dowolne przełączniki firm trzecich do szufladki z przyciskami. W iOS większość przycisków jest sztywno przypisana do swoich miejsc, a dodanie innych jest surowo zabronione. Nie dają nam nawet możliwości umieszczenia tam ważnych przełączników systemowych, takich jak VPN czy menu wyboru aktywnych kart SIM. Chciałbym mieć możliwość dostosowania standardowego zestawu przycisków do moich potrzeb.

6. Wygodny dostęp do Centrum sterowania i Centrum powiadomień

Kolejny problem z dużym ekranem to niewygodny sposób otwierania menu z nieodebranymi wiadomościami lub systemowymi przełącznikami. Muszę wtedy używać drugiej ręki, przechwycić telefon lub skorzystać z funkcji Wygodny dostęp. Zamiast tego mamy wygodny gest wywołania wyszukiwania Spotlight, którego używa tylko kilka osób. Śmiało można by ten gest przenieść, a do wyszukiwania można użyć przycisku nad panelem Dock.

7. Więcej opcji wyboru domyślnych aplikacji

Od dawna w iOS nie można było nawet zmienić domyślnej przeglądarki internetowej czy klienta poczty. Linki otwierały się w domyślnych aplikacjach, a użytkownicy musieli ręcznie przenosić je do używanych aplikacji firm trzecich. Potem deweloperzy umożliwili wybór zewnętrznej przeglądarki i klienta poczty jako domyślnych. Ale to był koniec hojności ze strony Cupertino.

Chciałbym mieć więcej opcji konfiguracji domyślnych programów. Na przykład, zewnętrzny program do połączeń, ponieważ standardowego nie chcą zmieniać w Apple. W pewnym momencie taka możliwość istniała, a w App Store była kilka godnych alternatyw.

8. Przesunięcie wsteczne z dowolnego miejsca ekranu

Przesuwanie palcem od krawędzi  jest niesamowicie wygodne.  Na zwykłym iPhone jest to jeszcze możliwe, ale na modelach Plus i Pro Max – nierealne. Muszę używać drugiej ręki lub trzymać telefon od początku w lewej ręce.

9. Wygodny gest przybliżania

Kolejna przydatna funkcja to gest przybliżania dwukrotnym stuknięciem. Działa to w następujący sposób: dotykamy ekranu dwukrotnie, a po drugim dotknięciu przesuwamy palec w dół, aby powiększyć obraz lub w górę, aby zmniejszyć. Obecnie na iPhone’ach działa to tylko w niektórych nawigacjach i mapach. Chciałbym, aby ta funkcja działała na poziomie systemu, aby mogła być łatwo używana w przeglądarce lub galerii.

10. Ustawianie automatycznego wyłączania Hotspot

Punkt dostępu na iPhone działa według własnych zasad. Jeśli podłączone urządzenia nie korzystają z transferu danych przez pewien czas, udostępnianie internetu z iPhone’a zostaje zatrzymane. Na przykład, gdy zanika połączenie z internetem w domu, udostępniam ruch z telefonu. Dopóki pracuję na komputerze, wszystko działa dobrze, ale gdy odwrócę się od pracy na 15-20 minut, punkt dostępu w iOS przechodzi w tryb uśpienia. Oczywiście, jest to zrobione w celu oszczędzania energii, ale czasami chciałbym mieć kontrolę nad tą funkcją. Tym bardziej, że w Androidzie jest świetne rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że Apple wysłucha życzeń użytkowników iPhone’ów i dodatkowe funkcje, które są dostępne na Androidzie, pojawią się w przyszłych aktualizacjach iOS. Nagrywanie rozmów telefonicznych, dowolne układanie ikon, zarządzanie dźwiękiem z różnych aplikacji, pełnoprawny menedżer plików, możliwość dodawania stworzonych przez innych producentów aplikacji w Centrum sterowania, wygodny dostęp do Centrum sterowania i Centrum powiadomień, większa elastyczność w wyborze domyślnych aplikacji, gesty przesunięcia wstecz i przybliżania, oraz ustawienia automatycznego wyłączania Hotspot – to funkcje, które wielu użytkowników iPhone’ów chciałoby zobaczyć w swoich urządzeniach.

Teraz pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że Apple spełni te oczekiwania.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 267

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top