Miniaturyzacja sprzętu wcale nie jest dla nas dobra... felietony wymiana ram w imacu, wymiana pamięci ram w macbooku, wady i zalety sprzetu apple, wady i zalety macbook air, mniejsze znaczy lepsze, miniaturyzacja urządzeń, miniaturyzacja, macbook pro retina, Macbook Air, imac 2013, cieńkie komputerey   macbooair

Miniaturyzacja sprzętu wcale nie jest dla nas dobra…

W dzisiejszych czasach każda kolejna prezentacja pokazuje nam 10% mniejsze oraz cieńsze urządzenia. W pewnym momencie trzeba sobie zadać pytanie, czy zmierzamy we właściwym kierunku? Chciałbym wam przedstawić według mnie problem na podstawie firmy Apple.

Nowe MacBooki Retina

Kiedy Apple prezentowało nowa serie laptopów z pod znaku Macbook Pro z nowym wyswietlaczem Retina wszyscy na sali byli pod wielkim wrażeniem. Oprócz wprowadzenia nowych bebechów, komputer został odchudzony w taki sposób, że mógł konkurować swoją grubością z seria Air.

Krótko mówiąc to mniejsze, lżejsze sprawia, że pamięć ram jest wlutowana w płytę główna co uniemożliwia nam jej wymianę

Jednak po prezentacji większości szczegółów nowego laptopa moja mina wydała sie jakby mniej uśmiechnięta. Mam kupić komputer, w którym nie będę mógł nic wymienić w przyszłości? Dla mnie jest to absurdalne posunięcie, wiele osób do dzis kupuje najwyższe wersje komputerów unibody dopóki jeszcze są w celach późniejszego upgrade. Krótko mówiąc to mniejsze, lżejsze sprawia, że pamięć ram jest wlutowana w płytę główna co uniemożliwia nam jej wymianę. Kupując więc Macbooka Pro z Retina musicie wybrać wszystkie podzespoły zważając na przyszłość ponieważ nie będzie możliwa żadna modyfikacja we własnym zakresie. Kiedy 4GB ram przestanie wam wystarczać jedynym możliwym rozwiązaniem będzie sprzedaż obecnego modelu i kupno nowego komputera. Czy nie jest to idiotyczne rozwiązanie? To tak jakby kupić aparat z wbudowaną pamięcią SD i przy chęci jej wymiany na większa kupować nowy wyższy model.

Miniaturyzacja sprzętu wcale nie jest dla nas dobra... felietony wymiana ram w imacu, wymiana pamięci ram w macbooku, wady i zalety sprzetu apple, wady i zalety macbook air, mniejsze znaczy lepsze, miniaturyzacja urządzeń, miniaturyzacja, macbook pro retina, Macbook Air, imac 2013, cieńkie komputerey   imac

Nowy iMac

Nowy iMac jest zdecydowanie zjawiskowy, zwłaszcza w sytuacji kiedy pokazujemy go frontem w nasza stronę. Jest cieniutki i wyglada pięknie.

Możliwości modyfikacji – brak

Niestety w przypadku iMac?a rownież musicie wykazać sie rozsądkiem i kupić taki model, który wystarczy wam na długie lata. Możliwości modyfikacji – brak. Trzeba więc wybrać pojemność dysku, pamięć ram, procesor i inne podzespoły które starcza wam na naprawdę długi okres czasu. Chyba, że zamierzacie zmieniać swój komputer po roku użytkowania. Kolejnym problemem są ceny jakie Apple proponuje swoim klientom za upgrade z 4 gb ram do 8gb. Krótko mówiąc za taka modyfikacje w sprzęcie przed jego zakupem zapłacicie wiecej niż za kupno kości 16 gb w dowolnym sklepie internetowym.

Problem istnieje, jest on jednak jedynie po stronie kupujących

Zaczynam sie zastanawiać do czego dążymy w miniaturyzacji nowych sprzętów. Czy dzisiejsza generacja iPhone 5S musi być jeszcze cieńsza? Moim zdaniem nie. Jeśli Apple zdecydowaloby sie na taki krok gdzie będzie większa bateria, która przydałaby sie w dzisiejszych smartfonach. Oczywiście mogą zamontować bardziej oszczędny procesor, co nie zmienia faktu, że bateria rownież będzie mniejsza jeśli całe urządzenie ulegnie odchudzeniu. Czy ktoś z was zastanawiał sie jakie temperatury będzie musiał przetrwać Mac Pro. Jest mniejszy, ładnie wyglada ale to typowy wół roboczy który(podobno) grzeje sie niesamowicie i potrzebuje na prawdę dobrego chłodzenia.

Mnie osobiście nie podoba sie brak możliwości ulepszenia swojego sprzętu z biegiem lat, przez co posiadam wersje unibody Macbook Pro gdzie jestem w stanie sam wymienić ram czy włożyć dysk ssd zamiast hdd. Niestety takiej możliwości nie oferują już nowe produkty od Apple sklaniajac nas do ulepszenia produktu jeszcze przed jego zakupem za znacznie wyższa kwotę. Jeśli jesteście na kupnie laptopa z nadgryzionym jablkiem na pokrywie być może to ostatni moment kiedy można kupić sprzęt do modyfikacji we własnym zakresie. Warto zastanowić sie do czego zmierza technika i miniaturyzacja wielu projektów typu smartfon, tablet a przede wszystkim komputer czy laptop.

Miniaturyzacja sprzętu wcale nie jest dla nas dobra... felietony wymiana ram w imacu, wymiana pamięci ram w macbooku, wady i zalety sprzetu apple, wady i zalety macbook air, mniejsze znaczy lepsze, miniaturyzacja urządzeń, miniaturyzacja, macbook pro retina, Macbook Air, imac 2013, cieńkie komputerey   ram

Zostańmy na pewnym etapie

Na prawdę wolałbym żeby Macbook Retina był grubszy o te pare mm i oferował swoim użytkownikom możliwość ulepszenia jego specyfikacji po paru latach samemu. Zupełnie nie przeszkadza mi grubość teraźniejszej wersji Unibody. W czym w takim wypadku tkwi problem? Wszyscy oczekujemy innowacji, lżejszych mniejszych urządzeń (oprócz Samsunga), niestety nie wydaje mi sie żeby był to dobry kierunek dla każdego nowego sprzętu. Jak widać są tego plusy i minusy. Na dzień dzisiejszy moim zdaniem wiecej jest tych drugich?

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top