faceid

Rozpoznawanie twarzy w smartfonach: Android daleko za iOS

W sieci pojawiły się informacje dotyczące efektywności systemów rozpoznawania twarzy w smartfonach z systemem Android w porównaniu do iOS.

Z przeprowadzonej analizy przez Altroconsumo wynika, że technologia wykorzystywana w urządzeniach z Androidem jest znacząco mniej bezpieczna niż ta stosowana w produktach Apple.

Według wyników badania, w co czwartym przypadku (określono to jako 25,4% z 59 testowanych modeli telefonów z Androidem) system rozpoznawania twarzy zawodził. Test polegał na próbie odblokowania telefonu za pomocą zdjęcia twarzy zarejestrowanej wcześniej w systemie. Niestety, aż 15 z badanych modeli uległo temu prostemu sposobowi obejścia zabezpieczeń. Wśród urządzeń, które nie przeszły testu, znalazły się modele popularnych marek takich jak Xiaomi, Poco, Motorola, Oppo, Vivo czy Nokia.

Rozpoznawanie twarzy w smartfonach: Android daleko za iOS ciekawostki, android iPhone, face ID, bezpieczenstwo, Android, 2024  W sieci pojawiły się informacje dotyczące efektywności systemów rozpoznawania twarzy w smartfonach z systemem Android w porównaniu do iOS. android

To odkrycie rzuciło nowe światło na kwestię bezpieczeństwa biometrycznego w smartfonach. Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy proste zdjęcie właściciela urządzenia, by uzyskać dostęp do jego danych, co stwarza poważne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji, szczególnie w kontekście operacji bankowych czy innych wrażliwych działań.

W kontraście do tego, iPhone’y przeszły wszystkie testy bezpieczeństwa przeprowadzone przez Altroconsumo, co świadczy o wyższej skuteczności technologii Face ID stosowanej przez Apple. Wskazuje to na bardziej zaawansowany system rozpoznawania twarzy w tych urządzeniach, który lepiej radzi sobie z potencjalnymi próbami oszustwa.

Altroconsumo zaleca użytkownikom smartfonów z Androidem, by dla większego bezpieczeństwa stosowali dodatkowe metody autoryzacji. Wśród zalecanych rozwiązań znajduje się wykorzystanie skanera linii papilarnych czy stosowanie skomplikowanych haseł numerycznych (zaleca się użycie co najmniej sześciocyfrowych kombinacji).

Te wyniki badania podkreślają ważność odpowiedniej oceny systemów zabezpieczeń w urządzeniach mobilnych. W dzisiejszych czasach, gdy smartfony są centrum naszego życia cyfrowego, zawierając dostęp do kont bankowych, mediów społecznościowych oraz innych wrażliwych danych, kwestia bezpieczeństwa staje się priorytetem. Użytkownicy powinni być świadomi, że nie wszystkie systemy rozpoznawania twarzy oferują równy poziom ochrony i powinni adekwatnie dostosować swoje metody zabezpieczenia.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 168

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top