x

X będzie gromadził dane biometryczne, historię pracy i inne dane użytkowników

Firma X, wcześniej (Twitter) już niebawem wprowadzi modyfikację swojej polityki prywatności, która  dotyczy m.in. gromadzenia  danych biometrycznych użytkowników.

Co ciekawe oprócz danych biometrycznych firma chce gromadzić również informację na temat historii zawodowej i poziomu edukacji użytkowników. Zaktualizowane zasady mają wejść w życie z dniem 29 września.

Elon Musk, lider przedsiębiorstwa, ogłosił te plany, lecz nie sformułował precyzyjnych wytycznych odnośnie do typów danych biometrycznych, które będą gromadzone. Niewykluczone, że mogą to być skany twarzy bądź odciski palców, lecz brak konkretów w tym obszarze wywołuje liczne pytania i wątpliwości. Zasady nie ujawniają też w sposób szczegółowy mechanizmów pozyskiwania tych informacji, co budzi zaniepokojenie dotyczące zarówno wdrożenia, jak i ewentualnych konsekwencji tego rodzaju działań.

X będzie gromadził dane biometryczne, historię pracy i inne dane użytkowników ciekawostki X, Elon Musk, dane biometryczne  Firma X, wcześniej (Twitter) już niebawem wprowadzi modyfikację swojej polityki prywatności, która  dotyczy m.in. gromadzenia  danych biometrycznych użytkowników. X 1

Ciekawostką jest, że biometryczne identyfikatory można pozyskać na różne sposoby – zarówno ze skanu dokumentów tożsamości, jak i ze zdjęć użytkowników. Wprowadzenie tej funkcji jest motywowane, według oficjalnych komunikatów, chęcią zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w obrębie platformy.

Nie można jednak pominąć kontekstu, w którym ta zmiana następuje. Firma X jest przedmiotem procesu sądowego, w którym zarzuca się jej nielegalne pozyskiwanie i przechowywanie danych biometrycznych mieszkańców stanu Illinois, w tym szczególności informacji związanych z rozpoznawaniem twarzy, bez ich wyraźnej zgody. Wprowadzenie nowych zapisów w polityce prywatności może być więc interpretowane jako próba legalizacji tych działań, co rodzi pytania etyczne i prawne.

Nie mniej istotnym elementem nowej polityki jest również zamierzenie gromadzenia informacji na temat wykształcenia i zatrudnienia użytkowników. To z kolei otwiera nowe możliwości dla analizy i segmentacji danych przez przedsiębiorstwo, co może mieć długofalowe implikacje dla modelu biznesowego i strategii marketingowej. Jednak nie można też wykluczyć, że może to zwiększyć potencjalne ryzyko naruszenia prywatności i wykorzystania tych informacji w sposób niezgodny z oczekiwaniami użytkowników.

Chęć wprowadzenia  przez firmę X zaktualizowanej polityki prywatności, skupiającej się na gromadzeniu danych biometrycznych i informacji związanych z zatrudnieniem oraz wykształceniem, wywołuje wiele pytań i kontrowersji. Niewątpliwie, zasady te wymagają dokładnej analizy i debaty, zarówno w kontekście ich prawnym, jak i etycznym.

Co wy na to? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Źródło:

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 177

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top